praktische tekenlessen af te stemmen op de bestaande werkmethoden in de diverse kartografische instellingen in den lande zijn vaak onderschat. Voor zover in het verleden optimistische verwachtingen zijn gewekt omtrent de begindatum der cursus neemt Uw voorzitter daarvoor de verantwoording op zieh. Hij is er echter van overtuigd dat de Commissie Flink binnen het kader der mogelijkheden het uiterste heeft bereikt en nog zal bereiken. In 1969 zal de cursus kaarttekenaar haar beslag vinden. De trage voortgang in de sector Beroepsopleiding maant nog juist op tijd tot bescheidenheid. Doch ook op andere terreinen der kartografie dienden de 'achieve- ment goals' der KS beneden het aspiratieniveau te blijven. Misschien zou een lijst van niet-afgewikkelde activiteiten zelfs kunnen wedijveren met een opsomming van geslaagde. Zo hieven plannen tot voordrachten c.q. symposia over Auteurs- rechten in de Kartografie, Beroepsethiek, Toeristenkaarten, Pers en Kartografie vooralsnog onuitgevoerd. De gedachte aan een vakbeurs der grafische industrie gericht op de speeifieke kartografische behoeften, kwam nog niet van de grond. Lange termijn-projecten als popularisering der kartografie d.m.v. radio en tele- visie en de organisatie van regionale kringen binnen de KS, dienden bij gebrek aan voldoende mankracht voorlopig te worden gedeponeerd. Verantwoording Kartografen zijn gewend in teamverband te opereren. Een kaart immers vereist een nauwkeurig samenspei tussen verschillende groepen van deskundigen. Ik ben er van overtuigd dat deze ervaring de KS ten goede is gekomen. Zonder overdrijving kan worden vastgesteld dat het bestuur als team heeft gefunetioneerd en alvorens de voorzittershamer over te dragen stel ik er prijs op dank te betuigen aan mijn mede- bestuursleden voor de inspirerende medewerking en goede vriendschap die dit hebben mogelijk gemaakt. Ik ontveins mij niet dat wij elkaar hoge eisen hebben gesteld. De voorbereiding en afwikkeling van ons ambitieuze programma vereiste dikwijls een grote opoffering aan tijd en moeite. Een beroep op Uw medewerking was echter zelden tevergeefs. In het bestek van deze rede zie ik er van af de Ver diensten van ieder van U persoonlijk te vermelden. Gaarne wil ik een uitzondering maken voor de heer m. de smit, man van het eerste uur 6 en penningmeester der Sectie, die er in is geslaagd de „kale Remagenboys" in een decennium te transfor- meren in het welvarend gezelschap dat thans een extra-aflevering van het GT beköstigt. Ik strek mijn dank vervolgens uit tot alle overige KS-leden die zieh bij de organisatie van excursies, tentoonstellingen, bedrijfsbezoeken enz. verdienste- lijk hebben gemaakt. Het was hartverwarmend Uw aller enthousiasme en toe- wijding te ervaren. Mijn vrouw en ik zullen aan de jaren met de Kartografische Sectie kostbare herinneringen blijven bewaren. Een voorzichtige schatting heeft geleerd dat de gezamenlijke arbeid door het bestuur en redactieleden in de Sectie geinvesteerd equivalent is aan de volledige arbeid van een persoon gedurende 3 jaren. Zelfs deze 3 manjaren zouden echter niet voldoende geweest zijn de Sectie tot bloei te brengen, indien niet bij herhaling van de zijde van de institutionele leden uit de overheids- en commerciele kartografie in de vorm van hulpdiensten en subsidie assistentie was verleend. Ook voor deze vorm van medewerking past een woord van grote waardering. Tien jaren Kartografische Sectie 1958- 68) 395 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 15