Tien jaren Kartografische Sectie (1958'68) Oprichting van de Sectie Tijdens de zesde Arbeitstagung der Deutsche Gesellschaft für Kartographie in September 1956 te Remagen rijpte bij enige Nederlandse deelnemers de gedachte, gei'nspireerd door het gehalte der voordrachten en discussies, ook in het eigen land te streven naar een nauwere aaneensluiting en een blijvend contact van beoe- fenaren der kartografie. In de maanden die volgden werd deze gedachte in uitge- werkte vorm voorgelegd aan het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Ge- nootschap. In de loop van 1957 was dit plan onderwerp van bespreking tussen de 'Remagengroep' en het Huishoudelijk Bestuur van het KNAG, aanvankelijk onder voorzitterschap van Prof. dr. G. l. smit sibinga, in een later Stadium der onder- handelingen van Prof. dr. ir. f. a. van baren. Het overleg resulteerde in eerste instantie in het gezamenlijk convoceren van een orientatiedag met het doel de belangstelling voor de plannen der Remagengroep te peilen. Deze bijeenkomst welke plaats vond op 25 januari 1958 in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam en later bekend werd als de Eerste Nederlandse Kartografendag, werd een onverdeeld succes. Honderdzesenzeventig belangstellenden waaronder kartografen, redacteuren, drukkers, uitgevers en vertegenwoordigers van ver- schillende aardwetenschappen zoals geödeten, geologen, geografen, geomorfolo- gen, en bodemkundigen, gaven door hun aanwezigheid te kennen dat het tijdstip voor de vorming van een kartografische organisatie rijp was. Zeventig procent der deelnemers betuigden hun adhaesie aan de suggestie van de Remagengroep tot samenbundeling van de Nederlandse kartografen tot een sectie binnen het kader van het KNAG. Onder hen bevonden zieh behalve een aantal jongere kaart- tekenaars, vertegenwoordigers van bijna alle Nederlandse karteringsinstituten, hetgeen de initiatiefnemers een gezonde basis verschafte voor de verdere uitwer- king hunner plannen. Na ampele besprekingen zowel met het Huishoudelijk Be stuur als met de redactiecommissie van het tijdschrift van het Genootschap (TAG) werd een voor beide partijen aanvaardbare vorm van samengaan gevonden en op 13 September 1958 13.57 uur werd in het Laboratorium voor Geodesie van de T.H. te Delft de Kartografische Sectie KNAG opgericht. De oprichting van de KS ligt thans 10 jaren achter ons. Het is een goede gewoonte op momenten als deze de blik achterwaarts te slaan en inventaris op te maken. lk wil mij graag aan deze nuttige regel conformeren, hoewel de lezers op gezag van de Spaanse filosoof ortega y gasset worden gewaarschuwd dat iedere con- statering de kern van overdrijving in zieh draagt. Het lijkt overigens verstandig mij tot hoofdzaken te beperken. Van een kaartredacteur mag worden verwacht dat hij de mystiek der generalisatie zö goed aanvoelt, dat desondanks het wezenlijke van de tienjarige ontwikkeling behouden blijft. Ik weet mij bij voorbaat van de instemming van mijn medebestuursleden verzekerd wanneer ik mij kritisch opstel t.a.v. hetgeen door ons tezamen in deze periode werd bereikt. Het beoefenen van zelfkritiek lijkt mij een nobele vorm van lustrumviering. F. J. ORMELING Professor dr. f.j.ormelino, Hoogleraar in de Economische Geografie aan de Universiteit van Amsterdam. K.N.A.G. Geografisch Tiidschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 3