lijk van belang zijn voor de beleidsvoering (bv. verspreiding van ziekenhuizen, lees- zalen etc.). men ziet op het eerste gezicht in welke gebieden er een tekort is en meuwe moeten worden opgericht, maar daar is de atlas niet in de eerste plaats voor Het ontbreken van kaarten over culturele verschijnselen had nog een merkwaar- dige nasleep. De Raad voor de Kunst had zieh hierover bij de minister beklaagd en deze verzocht de redactie haar standpunt te herzien. Bij het vertonen van ontwer- pen zoals dat van fig. 1 en van kaarten in buitenlandse atlassen bleek er echter bij de vertegenwoordigers van de Raad voor de Kunst al spoedig begrip te ontstaan voor de houding van de redactie. De keuze van op te nemen kaarten kan ook beinvloed worden door een zuiver technische factor, b.v. als een blad in vier kwartbladen is verdeeld en men voor drie hiervan een bestemming heeft. Dan moet een verwant onderwerp gezocht worden voor het Vierde kwartblad. Een voorbeeld geeft het blad 'drinkwatervoorziening' waar het Vierde kwart is opgevuld met een eenvoudig kaartje van het zoutgehalte van het d.epere grondwater; op zichzelf beschouwd had dit even goed ongekleurd in de tekst op de achterkant geplaatst kunnen worden, maar het verschijnt nu in kleuren op de beschikbare plaats aan de voorkant. Topografischeondergrondengeneralisatie Voor zover thematische kaarten het karakter hebben van choroplethenkaarten (d.z. kaarten die door kleur of signatuur een statistische waarde aangeven per ge- meente, per economisch-geografisch gebied etc.) geeft de topografische onderdruk weinig moeihjkheden. Men kan hoogstens enkele dementen (wateren, wegen spoorwegen etc.) toevoegen of accentueren als deze de verspreiding van het afge- verschijnsel beinvloeden, waar vooral h. louis (1960) op aandringt. 422 Thematische kaarten in de Atlas van Nederland UTRECHT Fig. 1. Fragment van een ontwerp-kaart der musea, 1 600 000. De grootte der cirkels geeft het jaarlijks aantal bezoekers aan (1954); de cir kels zouden worden gekleurd naar de aard der musea (kunst, geschiedenis, techniek, natuur- lijke historie etc.); de kruisjes duiden musea aan gevestigd in kasteien e.d. Niet opgeno- men in de atlas. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II 1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 48