EU <1° Hl i°-15 geven hoeveel Studenten door een economisch-geografisch gebied worden geleverd (door middel van cirkels), maar bovendien door kleuren hoeveel de belangstelling voor een bepaalde faculteit in zon gebied boven of onder het landsgemiddelde ligt. Extreem hoge waarden voor de sociale wetenschappen kwamen slechts in twee ge- biedjes voor en een hiervan was de gemeente Urk. Bij het raadplegen van de oor- spronkelijke cijfers bleek dat deze gemeente in de beschouwde jaren slechts een Student had voortgebracht en aangezien hij sociale wetenschappen was gaan stude- ren, lag deze faculteit verre voor op alle andere. Ook hier was de kartografische op- lossing eenvoudig: de klasse met de extreem hoge waarden werd weggelaten en verenigd met de daaronder volgende groep. Bovendien werd in de begeleidende tekst de waarschuwing opgenomen dat de voorkeur voor bepaalde faculteiten in gebieden die minder dan 10 Studenten hebben geleverd sterk door het toeval wordt bepaald. Dit zijn slechts twee extreme voorbeelden van een veel algemener geval: een op de kaart door een donkere kleur aangegeven hoog percentage van een in absolute Thematische kaarten in de Atlas van Nederland 15-20 30 Fig. 4. Percentage van de beroepsbevolking dat werkzaam is in 'overige diensten' (omgeving van Rotterdam, 1 600 000, in de atlas 1 :1 200 000). In het bovenste kaartje, overeenkomende met de atlas, Valien alleen Rijswijk, Delft en Poortugaal op als gemeenten met een hoog percentage. Op het onderste kaartje is de groep 20-25% iets donkerder weergegeven waardoor ook Rotterdam, Dordrecht, Gouda etc. opvallen als gemeenten met hoge percentages. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 53