De 'Atlas de Paris et de la Region parisienne' Een nieuwe ontwikkeling in de thematische kartografie Met de verschijning van de Atlas de Paris et de la Region parisienne 1 is de thema tische kartografie verrijkt met weliswaar niet de eerste, doch wel een der belang- rijkste publicaties op het gebied van de kartografie der stedelijke gebieden. Zoals gezegd: het is niet de eerste atlas in zijn soort; in zekere zin vormt de Atlas zur Geschichte des Kantons Zürich van ed. imhof en p. kläui (Zürich 1951) reeds een voorloper, zij het dat hierin de stad Zürich met enkele andere Steden wordt be- handeld binnen het kader van het gehele kanton. In 1936 verscheen nog n. creutz- burg, Atlas der Freien Stadt Danzig. Een andere atlas, die wat aanpak en uitvoering betreft op een niveau Staat met het thans versehenen werk, is de Atlas von Berlin (Band IX van de Deutsche Planungsatlas, Hamburg 1962). Aangekondigd is voorts een Atlas of London (vermoedelijk eind 1968 of begin 1969), waarvan te verwachten valt, dat deze in principe een soortgelijk werk zal worden als de thans versehenen atlas van Parijs. In 1964 verscheen in Tokio een kaartwerk onder de titel Regional and City planning for Tokyo. Hiermede is in beginsel de kartografische inventarisering en doorlichting van de gehele menselijke levensruimte in gang gezet. Op nationaal niveau bestaan reeds talrijke nationale atlassen en daarmee gelijk te stellen kaartwerken; zelfs op supra- nationaal niveau bezitten we een enkele (de Atlas der sozial-ökonomischen Regi onen Europas van neundörfer). Steeds talrijker worden de regionale atlassen, waarvan er vooral in de Sovjet-Unie, West-Duitsland, Oostenrijk en tot op zekere hoogte ook in de Verenigde Staten reeds vrij veel zijn versehenen. Het ligt volkomen in de lijn der verwachtingen dat in toenemende mate de grote stedelijke agglome- raties - met hun gecompliceerde struetuur en hun enorme demografische, sociale, verkeers- en bestuurlijke problemen - ertoe zullen overgaan deze strueturen en Problemen vast te leggen in reeksen van thematische kaarten. Met Berlijn, Tokio, Parijs en Londen als pioniers is het in hoge mate gewenst, indien binnen afzienbare tijd ook dergelijke kaartwerken voor de nog veel grotere stedelijke agglomeraties als New York, Chicago en vele andere zullen verschijnen. Niet minder belangrijk zouden t.z.t. de kaartwerken zijn, die stedelijke gebieden als de Amsterdamse agglo- meratie en die van Rotterdam, München, Milaan, Rome enz. tot onderwerp zou den hebben. Daarmede zou een arsenaal van hopelijk ook onderling vergelijkbaar kartografisch materiaal ontstaan, dat zowel voor wetenschappelijke doeleinden als voor de economische, sociale en bestuurlijke besluitvorming van de grootste be- tekenis zou zijn, vooral wanneer de exaetheid en betrouwbaarheid van het statis tische basismateriaal zou kunnen worden gepaard aan een trefzekere en verhel- derende weergave, waardoor de ruimtelijke feiten in hun onderlinge samenhang ook verduidelijkt worden voor diegenen, op wie de verantwoordelijkheid rust voor het nemen van soms vergaande beslissingen, doch van wie geen bedrevenheid in het 'lezen' en interpreteren van moeilijk toegankelijke thematische kaarten mag worden verwacht. A. H. SIJMONS drs. a. h. sijmons, Oud-hoofdredacteur van de Winkler Prins-atlas, thans Hoofd der kaarten- verzamelingen van de Universiteitsbibliotheek, Amsterdam. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 61