(Voor de Jongeren!), van der waag en Willems manoevreert Kaartbulletin zieh als het wäre in een concurrentiepositie tot de Medede/ingen, een ontwikkeling die de nodige aandacht vereist. Ook Kaartbulletin beweegt zieh tenslotte voor een belangrijk deel op het terrein der topografische kartografie en ook in dit periodiek is de geografische component zwak ontwikkeld. Het ligt voor de hand dat het Bestuur der KS enige malen de mogelijkheid van een eigen, geheel zelfstandig tijdschrift, naar het voorbeeld van het Britse Carto- graphic Journal ot van de Duitse Kartographische Nachrichten onder het oog heeft gezien. Vooral tijdens de fusiebesprekingen der geografische genootschappen in de jaren 1965—'66 toen de positie der Medede/ingen gevaar scheen te lopen, was deze vraag actueel. Op nationaal terrein wordt echter het lezersdebiet te gering geacht om de exploitatie van een dergelijk periodiek sluitend te maken, terwijl voor een door Nederlanders geredigeerd in het Engels verschonend tijdschrift de potentie der vaderlandse kartografie vooralsnog te gering wordt geacht. Werkgroepen Ter bestudering van bijzondere onderwerpen onderscheidt de KS een tweetal werkgroepen, nl. 1. voor de Geschiedenis der Kartografie en 2. voor Kartogra fische Terminologie. De eerste, tevens de oudste, mag zieh sedert jaren Verheugen in de deskundige leiding van Mr. b. van 't hoff waardoor goed bezochte en regel- matige bijeenkomsten (zie pag. 399) zijn verzekerd. Indien ik mij bescheiden kritiek op de levenswandel van onze oudste dochter mag permitteren zou ik de wens willen uitspreken dat zij alvorens een levensgezel te kiezen zieh meer orienteert op de familie der historische geografie, hetgeen binnen het kader van het KNAG-Nieuwe Stijl eenvoudig te verwezenlijken moet zijn. Een vruchtbare verbintenis tussen beide partners schijnt bij voorbaat verzekerd. De tweede werkgroep, ingesteld in 1966, bevindt zieh nog in een pril Stadium. Zij houdt zieh bezig met de kartografische terminologie en vormt als zodanig een nationale reflectie van Commission II van de International Cartographic Associa tion (ICA), welke sedert 1964 o.l.v. Prof. dr. e. meynen te Bad Godesberg (BRD) een veeltalig - waaronder Nederlands - kartografisch woordenboek voorbereidt. Werkgroep zowel als ICA Commission zijn te beschouwen als noodzakelijke nevenverschijnselen van de renaissance die de kartografie in de huidige tijd door- maakt. Tengevolge van de ontplooii'ng der thematische kartografie en van de tur bulente ontwikkeling van de technologie der kaartvervaardiging - men denke slechts aan de automatisering - is een nieuw vakjargon bezig te ontstaan dat ter- wiHe van de interne en externe communicatie zorgvuldig bijgehouden en vertaald dient te worden. Als zodanig wacht de jonge werkgroep Kartografische Terminolo gie tevens de verantwoordelijke taak van toeleveringsbedrijf van het ambitieuze internationale project van Prof. meynen. Het ligt voor de hand dat zij teneinde overlapping van werkzaamheden te voorkomen, in relatie zal treden met analoge commissies op geodetisch, fotogrammetrisch en hydrografisch terrein. Tienjaren Kartografische Sectie (1958- 68) K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 8