en de grote oppervlakte lichtdrukpapier, nodig om tot een oplage van enige om- vang te komen, werkt ook daar weer een beperking in de hand. Mijn ervaring is, dat bij vrijwel ieder onderzoek waar de geografische benadering een deel van het werk uitmaakt, veel gewerkt wordt met kartografische weergaven. Deze zijn veelal nodig om de onderzoekers zelf een greep op de stof te geven. Het is daarbij mijn ervaring dat het samenstellen, of het begeleiden van de samenstel- ling alleen al van groot belang is, vaak nog belangrijker dan het kennisnemen van het resultaat. Het kiezen van de methode, het uitwerken in de onderdelen verdiept - als het goed gebeurt - de inzichten in de problematiek. Het resultaat van dit alles is, dat bij de meningsvorming in het regionale onderzoek het cartogram van groot belang moet worden geacht. In commissieverband verschijnen regelmatig met de hand vervaardigde kartografische overzichten, die nooit worden gepubliceerd. Bij lezingen dienen deze, of dia-projecties daarvan, om de tekst te verduidelijken of aan te vullen. Cartogrammen zijn m.i. dan ook, noch bij de meningsvorming, noch bij de com- municatie over de problematiek van het regionale onderzoek weg te denken. 460 NOTEN 1. Voorbeeld uit Maps and Diagrams, f. j. monkhouse and h. r. wilkinson, London, Methuen Co. Ltd. 1963, p. 312 (dit boek wordt verder in de tekst aangeduid met M en W). 2. w. s. en e. s. woytinky, World Population and Production, trends and outlook. New York 1952. 3. A. c. de vooys, De trek van de plattelandsbevolking in Nederland. 4. Opgenomen in de diaserie van het E.T.I. voor Gelderland. N.B. De figuren 1, 2, 3, 4, 5, 7 en 8 zijn ontleend aan M. en W. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 90