Enkele aantekeningen over commerciele kartografie Inleiding De Commissie I van de International Cartographic Association, die zieh bezig- houdt met de opleiding van kartografen, heeft enkele jaren geleden de volgende definitie van kartografie opgesteld: „Aggregate of scientific, artistic, and technical studies and Operations carried out, on the basis of the results of direct observations or from exploitation of documentation, for the elaboration and preparation of maps, plans, and other modes of expression, as well as for the utihzation of the latter" T Het is niet de bedoeling om deze definitie aan een nader onderzoek te onderwerpen maar wel om er op te wijzen dat hier terecht naar voren komt dat de kartografie zowel de wetenschap van de kaartvervaardiging ('studies') als wel de kaartvervaardiging zelf ('Operations') omvat. De kartografie beschouwd als kaartvervaardiging kan men onderverdelen in ambtelijke kartografie en commer ciele kartografie; de eerste vindt plaats in overheidsinstellingen, de tweede door particuliere ondernemingen of personen. Men zou de commerciele kartografie nog kunnen onderverdelen in echte en onechte commerciele kartografie; tot de echte behoren zij die kaarten voor de markt produceren, tot de onechte zij die kaarten voor eigen gebruik maken, zoals b.v. de kartografische afdelingen van oliemaatschappijen die geologische kaarten vervaardigen; deze tweede groep zullen we verder buiten beschouwing laten. Ambtelijke en commerciele kartografie Het is misschien nuttig om eens enkele verschilpunten tussen de ambtelijke en de commerciele kartografie naar voren te halen. In de eerste plaats is er verschil in arbeidsterrein. De commerciele kartografie maakt voornamelijk atlassen voor school- of voor algemeen gebruik, schoolwandkaarten, autokaarten, toeristen- kaarten, plattegronden e.d.; de ambtelijke kartografie houdt zieh veelal bezig met de basiskartering van terrein, natuurlijke hulpbronnen, sociale gegevens enz., of anders gezegd, met al die kaarten die de overheid nodig acht voor een goed be- stuur en een goed gebruik van het land. Een scherpe afbakening is er echter niet. Zo geeft de Hydrografische Dienst een serie kaarten voor zeil- en motorjachten uit, echte toeristenkaarten dus; de Esso-autokaart van Nederland wordt door de Topografische Dienst verzorgd. De bekende Schweizerischer Mittelschulailas wordt uitgegeven door de 'Konferenz der kantonalen Erziehungsdirektoren' en is dus geen commercieel produkt. Anderzijds heeft men in KLM-Aerocarto een instituut dat op commerciele basis topografische karteringen verricht, zij het niet in Nederland. Bovengenoemde terreinverdeling is natuurlijk wel verklaarbaar. Topografische kaarten, waterstaatskaarten, bodemkaarten e.d. zijn met direct winstgevende G. F. WILLEMS drs. G. f. Willems, wetenschappelijk redacteur bij N.V. Cartografisch Instituut Bootsma, 's-Gravenhage. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 91