Objekten; men zou ze kunnen beschouwen als diepte-investeringen van de Neder- landse Staat. Voor de topografische kaart komt daar nog bij het nauwe verband met detensie. Schoolatlassen, plattegronden e.d. zijn gebruiksvoorwerpen voor een algemeen publiekdeze gebruiksvoorwerpen worden (in onze maatschappij) als regel, evenals radio s en fietsen, door commerciele ondernemingen vervaar- digd. Een tweede verschilpunt zou men als volgt kunnen formuleren: In de ambtelijke kartografie behoeft een uitgave niet winstgevend te zijn, maar is dat soms wel; in de commerciele kartografie behoort een uitgave wel winstgevend te zijn, maar is dat soms niet. Het feit dat de ambtelijke kartografie niet winstgevend is heeft uiter- aard niets te maken met de efficiency waarmee gewerkt wordt. Efficiency is voor de commerciele kartografie een kwestie van lijfsbehoud; voor de ambtelijke karto grafie een zaak van juist beheer van overheidsgelden. Er is ook een verschil in wijze van produceren en uitgeven. In de commerciele kartografie werkt men voor eigen risico of in opdracht van derden. In het eerste geval is het bepalen van de grootte van de oplage een probleem; dit is voor iedere uitgever een moeilijke zaak maar in de kartografie komt daar nog bij dat het pro- dukt sterk aan bederf onderhevig is. Enerzijds wil men de oplage zo groot mogelijk maken, anderzijds mag deze ook weer niet te groot zijn anders zit men na verloop van tijd met een grote voorraad sterk verouderde kaarten. Een voorbeeld uit het recente verleden möge dit illustreren. De opening van de Rotterdamse metro ging gepaard met een ingrijpende verandering in tram- en buslijnennet; het is duidelijk dat men op dat moment niet meer moet aankomen met een op dat punt verouderde kaart; de uitgever moet maar zorgen dat zijn voorraad plattegronden van Rotter dam gering is. Het werken in opdracht heeft ook zijn problemen. Het komt wel voor dat de leveringsdatum contractueel is vastgelegd, soms met boeteclausule en al. Door het niet op tijd afleveren kan winst dan wel eens in verlies verkeren. Ook waar derge- üjke rigoureuze maatregelen niet van kracht zijn is het nakomen van afgesproken data noodzakelijk, al zou het alleen maar zijn om het verlies van een klant te voor- komen. In de ambtelijke kartografie werkt men steeds in opdracht van hogerhand. Het bepalen van de grootte van de oplage zal daar ook wel een probleem zijn, maar hierbij zullen andere overwegingen vaak een rol speien. Het tijdstip van herziening zal over het algemeen noch van de aanwezige voorraad, noch van de mate van veroudering afhangen. Bij het 10-jarig bestaan van de Kartografische Sectie kan worden gesteld dat de commerciele kartografie op haar manier heeft bijgedragen tot de bloei van de Sectie, maar ook dat zij door de Sectie gestimuleerd is geworden om betere Pro dukten al te leveren. Het is niet goed mogelijk om een volledig overzicht te geven van alles wat er op het gebied van de commerciele kartografie in de afgelopen tien jaar gebeurd is. Het aantal atlassen en vooral het aantal kaarten dat er versehenen is, is zo groot dat een enigszins volledige opsomming vele bladzijden van dit tijd- schrift zou kunnen vullen. Wij willen ons hier dan ook bepalen tot enkele hoofd- zaken, al of niet voorzien van commentaar. Commerciele kartografie K.N.A.G. Geografisch Tiidschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 92