Reader's Digest Grote Wereld Atlas. Een echt Nederlands produkt is de Nieuwe 1 Winkler Prins Atlas van Elsevier te Amsterdam (7e druk in 1968). Deze atlas is v eigenlijk een combinatie van kaarten en tekst, in het tekstgedeelte zijn echter weer vele kaarten en kaartjes opgenomen, overwegend van thematische aard. c. koeman r heett bij de bespreking van deze atlas 4 erop gewezen dat deze combinatie van tekst 1 en kaarten ook al te vinden is in de eerste atlassen die ooit versehenen zijn. Het s is daarom niet juist de term atlas alleen te reserveren voor zuivere kaartenboeken. Het begrip atlas wordt echter wel enigszins geweld aangedaan door uitgaven als 6 Adas van de Nederlandse Beschaving en Atlas van de Westerse Beschaving om maar 1 enkele titels te noemen uit de reeks van Elseviers cultuurhistorische atlassen In deze boeken vormen tekst en illustraties de hoofdschotel, het kaartgedeelte 1 neemt een ondergeschikte plaats in. s De producenten van schoolwandkaarten zijn van oudsher J. B. Wolters en P. Noordhoff te Groningen 5. van het Cartografisch Instituut Bootsma kunnen nog vermeld worden een aantal experimenten op het gebied van de thematische wand- 1 kaart (o.a. de serie Nieuwskaarten). Plattegronden Van iedere Nederlandse plaats van enige betekenis bestaat er wel een plattegrond, van sommige plaatsen zelfs verscheidene; zonder veel moeite zou dan ook een lijst van honderd titels opgesteld kunnen worden. Er zijn enkele 'grote' producen ten van plattegronden zoals Cartografisch Instituut Bootsma en Smulder's Druk- kerijen te Den Haag, maar daarnaast ook vele 'kleinere'. De kwaliteit loopt sterk uiteen, over het algemeen is het echter zo dat men er de weg op kan vinden en dat is het primaire doel van een plattegrond. De gebruiker is echter slechts ten dele geholpen als hij weet waar een bepaalde straat ligt, hij moet ook weten hoe hij er kan komen. Voor de autorijder zijn daarom gegevens over afgesloten Straten, eennchtingverkeer en parkeermogelijkheid van belang; de andere gebruikers moeten geinformeerd worden over de loop van trams en bussen of de plaats waar zij een taxi kunnen vinden. Deze verkeersgegevens zijn langzamerhand een nood- zakelijk dement in de plattegrond geworden. Het kan ook zijn dat de gebruiker met op zoek is naar een bepaalde straat maar naar een bepaald gebouw, zoals Station, kei k, postkantoor enz.ook op dit punt dient de plattegrond informatie te verschaffen. Men kan nog verder gaan door de recreatie-mogelijkheden op te nemen. Het is duidelijk dat een bewerking in deze zin een uitgebreide documen- tatie nodig maakt, maar ook een snellere veroudering in de hand werkt 6. Auto- en toeristenkaarten Als voornaamste producenten zou men kunnen noemen: A.N.W.B., Cartografisch Instituut Bootsma, Europees Cartografisch Instituut, Smulder's Drukkerijen, allen te Den Haag. Ook op dit terrein is er een grote produktie en ook hier zou een opsomming weinig interessant zijn. Een uitzondering zouden we willen maken voor de kaart De Nederlanden, Panorama van Staden Lande die f. w. michels in 1965 vervaardigde. Het werkelijke landschap zoals we dat op onze reizen tegenkomen heeft michels weergegeven door middel van een minutieuze tekening van de begroeilng, het relief en de karak- K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II 1968) Commerciele kartografie

Kartografie | 1968 | | pagina 94