teristieke gebouwen van stad en land. Het is een van de merkwaardigste kaaiten van ons land die de laatste tijd versehenen zijn 7. Deze kaart wekt ook herinneringen op aan de bloeitijd van de Nederlandse com merciele kartografie in de 16e en 17e eeuw. Het is goed om nog even te verwijlen bij deze interessante periode. Het vorig jaar werd er in het Waaggebouw te Am sterdam een grote tentoonstelling gehouden van 17e-eeuwse Amsterdamse karto grafie. In de catalogus voor deze tentoonstelling De Wereld op Papier is ook een en ander te lezen over het doen en laten van de toenmalige kartografen. Het is nuttig om te ervaren dat dit doen en laten veel overeenkomst vertoont met dat van hun huidige vakbroeders. Er was onderlinge konkurrentie, maar samenwerking tussen de verschillende uitgevers kwam ook voor. Als men denkt dat het laten ver- schijnen van een atlas in verscheidene talen een moderne manier van uitgeven is, vergist men zieh want ortelius en mercator deden dit ook al. De problemen van oplage en herdruk kende men in die tijd eveneens zoals ons de volgende passage {De Wereld op Papier, p. 48) leert: „Nieuwe geografische gegevens werden niet altijd direkt verwerkt in de bestaande gedrukte kaarten. Dit hing onder andere af van het ekonomische beleid van de drukker-uitgever. Eerst moest de oude oplage verkocht worden. Bovendien kostte het maken van een nieuwe of het korrigeren van de oude koperplaat veel geld. Daarbij komt, dat de voorstelling van de oude koperplaat nog voldeed aan de wensen van de weinig kritische kopers, zodat de commerciele kartograaf het niet nodig achtte up-to-date te zijn met zijn kaarten". In aansluiting op het bovenstaande moet nog melding gemaakt worden van wat men zou kunnen noemen de commerciele historische kartografie. Facsimile- edities van oude kaarten en atlassen worden de laatste jaren in grote getale op de markt gebracht. Kostbare werken, die moeilijk toegankelijk zijn en waarvan men op tentoonstellingen wel eens een bladzijde mag bekijken komen nu weer onder het bereik van een groter publiek. Theatrum Orbis Terrarum (T.O.T.) te Amsterdam is wel de meest bekende uitgeverij op dit gebied. Na dit summiere overzicht tot slot nog een opmerking. Tot op heden is er nooit iets gedaan aan een systematische inventarisatie van de recente produktie van de Nederlandse commerciele kartografie, m.a.w. aan carto-bibliografie. Voor enkele goed afgebakende gebieden zoals atlassen en wandkaarten lijkt me dit wel zinvol en ook wel te realiserenis het echter ook zinvol om alle plattegronden en auto- kaarten te gaan inventariseren? Misschien wil iemand zijn licht eens laten schijnen over vragen wat op dit gebied nodig, nuttig en bereikbaar is. Commerciele kartografie NOTEN 1. Ontleend aan Cartographical Activities, Report presented by s. de brommer, Third technical Conference on cartography - Amsterdam-April 1967, p. 3 bis. 2. De Brug-Djambatan is in 1967 een dochtermaatschappij van Mouton Co te Den Haag ge worden en nu eveneens daar gevestigd. 3. Besproken door a. j. pannekoek in T.A.G. 2, LXXVII, 1960, 4, pp. 449^150. 4. Besproken door c. koeman in T.A.G. 2, LXXXI, 1964, 2, pp. 263-265. 5. In 1968 is door een fusie tussen J. B. Wolters en P. Noordhoff de Wolters-Noordhofi N.V. tot stand gekomen. - 6. In a. h. verroen, Omstandigheden en werkterrein van de Nederlandse commerciele kartografie, Kaartbulletin 11 1966, pp. 13-21, vindt men ook een en ander over documentatie-problemen. 7. Besproken door c. koeman in T.A.G. 2, LXXXII, 1965, 3, pp. 320-322, en door a. ras in Kaartbulletin 8, 1965, pp. 7a-8. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 95