Orthofoto-fotokaart In vrijwel alle landen ter wereld is een toenemende behoefte aan topografische kaaiten waar te nemen. In de meer ontwikkelde landen, die reeds een eigen topo grafische kaartering bezitten, uit zieh deze behoefte het sterkst in de vraag naar grootschalige kaarten van recente datum ten behoeve van cultuurtechnische wer ken, stadsuitbreidingen, wegenaanleg, e.d. In de ontwikkelingslanden, die meestal niet over topografische kaarten van hun grondgebied beschikken, bestaat grote behoefte aan een algemene basiskaartering op b.v. de schaal 1 50 000, die voor meerdere doeleinden bruikbaar is, m.n. voor de inventarisatie van de natuurlijke hulpbronnen en voor het opzetten en uitvoeren van ontwikkelingsprojecten. Bij de produetie van kaarten is vrijwel altijd de kartografische bewerking, het tekenen of graveren, het generaliseren en het reproduceren, een zeer tijdrovende faktor. In de meeste gevallen kan pas geruime tijd na de terreinopname het eind- produkt aan de gebruiker ter beschikking worden gesteld. De snelle economische en technische ontwikkeling vraagt echter om een kaartproduktie die met deze ontwikkeling gelijke tred houdt. Met het oog hierop hebben de kartografen voortdurend getracht hun procede's te versnellen. Voorbeelden daarvan zijn de invoering van plastic tekeningdragers, de toepassing van het graveren op glas en op folie, het 'stripmask'-procede, de moderne schriftmontage-technieken, de snel- lopende offset-persen en vooral de laatste jaren het inschakelen van electronisch gestuurde tekenmachines, pencilfollowers' e.d. AI deze technieken worden toege- past bij de vervaardiging van lijnenkaarten. Het terrein wordt daarop in lijnen, vlakken en Symbolen afgebeeld. Sinds de toepassing van de fotogrammetrie, speciaal van de luchtfotogrammetrie, is de kartograaf echter in het bezit gekomen van een afbeelding van het terrein van geheel andere aard, n.l. een halftoon fotobeeld. Dit luchtfotobeeld nu geeft de mogelijkheid om de gebruikers, die dit wensen, op zeer körte termijn een terreinafbeelding in handen te geven, die aan vele van hun eisen zal voldoen. Wil men, net als op een lijnenkaart, kunnen meten op deze luchtfoto, dan dient die luchtopname nog een aantal bewerkingen te ondergaan die men uitvoert in de fotogrammetrie. In de fotogrammetrie onderscheidt men: a. enkelbeeld-fotogrammetrie en b. dub- belbeeld-fotogrammetrie. Kan men mathematisch verantwoorde kaarten vervaar- digen door gebruik van enkelvoudige luchtfotobeelden dan spreekt men van enkel- beeld-lotogrammetrie, doch vereist het terrein, dat de foto's paarsgewijs (stereosco- pische beeldparen) worden gebruikt, dan noemt men dat dubbelbeeld-foto- grammetrie. L. VAN ZUIJLEN INLEIDING FOTOGRAMMETRIE Ir. l. VAN ZUIJLEN, Hoofdingenieur bij de Topografische Dienst en Wetenschappelijk Hoofd- medewerker bij het ITC, beide te Delft. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 96