De orthofotoscopen kan men in twee soorten onderscheiden, nl. apparaten die gebruik maken van beeldoverbrenging door middel van een kathodestraalbuis en instrumenten die de optische projectie toepassen. Beide soorten hebben vele voor- en tegenstanders, maar om te trachten de lezer duidelijk te maken hoe orthofoto's worden vervaardigd, wordt hier een körte beschrijving gegeven van de methode, die berust op het optische-projectie systeem. In een stereokaarteerapparaat kan men de situatie, zoals die in figuur 2 is aan- geduid, op verkleinde schaal zeer nauwkeurig reconstrueren. Dit principe nu wordt o.m. toegepast in de Gigas-Zeiss orthoprojector GZ 1 van de firma Carl Zeiss uit Oberkochen (W. Duitsland). Vele andere orthopro- Elk punt T kan dus uit T' en T" worden gekaarteerd door het meetmerk van het stereokaarteerapparaat zowel in het linkerbeeld (met het linker meetmerk) als in het rechter (met het rechter meetmerk, dat samen met het linker als een wordt gezien) op T' resp. T" te plaatsen. Ziet de fotogrammeter dan het punt T nauw keurig in het stereobeeld samenvallen met het meetmerk, dan is T gereconstrueerd. Bepalend is dat het meetmerk 'op de grond' gezien wordt. Als we nu bijvoorbeeld alleen de lichtstraal T"T uit figuur 2 zouden realiseren en inplaats van het meetmerk een zwart schijfje met een zeer kleine opening gebruiken, dat dus ook op de goede hoogte moet worden gebracht, dan zouden we, als we onder dat zwarte schijfje fotografisch materiaal Jeggen, het punt T fotografisch kunnen vastleggen. De opening in dat zwarte schijfje zouoneindig klein moetenzijn, want de situatie van figuur 2 geldt alleen voor het oneindig kleine punt T. Omdat dit niet doenlijk is, zal op het fotografisch materiaal het punt T met directe om- geving worden overgebracht. Orthofoto-fotokaart 469 Figuur 3. FOTO CARL ZEISS, OBERKOCHEN K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 99