Nevenactiviteiten 1. Geografische namen Onder de nevenactiviteiten der KS valt in de eerste plaats te vermelden haar bemoeiingen met de schrijfwijze van aardrijkskundige namen. Ruwweg valt dit spellingsprobleem in twee sectoren uiteen nl. de schrijfwijze van de namen van 1geografische objecten binnen Nederland en 2. van die daarbuiten. Hoewel strikt genomen deze spellingsproblemen niet van kartografische aard zijn, is de heersende onzekerheid op beide terreinen zodanig dat de kartograaf meer dan wie ook be- langhebbend is. De schrijfwijze der binnenlandse namen beroert voornamelijk de grootschalige ambtelijke kartering, terwijl die der buitenlandse in het bijzonder de atlaskartografie hoofdbrekens bezorgt. Voor wat betreft de eerstgenoemde categorie trad het KS-Bestuur in 1961 in contact met de Nederlandse Delegatie van de Nederlands-Belgische Woordenlijst- commissie o.l.v. Prof. dr. c. b. van haeringen, aan wie de Minister van O.K. en W. in 1947 de in de spellingwet in uitzicht gestelde nadere regeling van dit vraagstuk had opgedragen. Het is mijn stellige indruk dat de naamkundigen intussen de karto- grafen hun ongevraagde inmenging hebben vergeven en dat de geo-kartografische inspraak van Drs. J. e. romein, die in 1962 aan genoemde delegatie werd toege- voegd, de voortgang der werkzaamheden ten goede is gekomen. Naar verluidt heeft de delegatie ultimo 1964 algemene voorstellen voor de schrijfwijze van Nederlandse aardrijkskundige namen, vergezeld van een eerste partij naamlijsten ten departemente ingediend. Ook daar waar de verwarring het grootst is, nl. op het terrein der buitenlandse namen, dat niet tot de opdracht van de z.g. Commissie van Haeringen behoort, werden initiatieven ontplooid. In nauwe samenwerking met het KS-Bestuur richtte de geograaf Dr. w. h. vermooten, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot drie maal toe schriftelijke vragen aan de Regering (1963, 1964 en 1966) het laatste aan de ministers van Onderwijs en Wetenschappen, Buitenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken met het verzoek in deze netelige materie enige klaarheid te scheppen. De beleefde vorm van hardnekkigheid daarbij tentoongespreid werd met succes bekroond. In hun antwoord van 6 maart 1967 verklaarden de ministers zieh bereid een permanente commissie voor de schrijf wijze van buitenlandse geografische namen in het leven te roepen. De samenstelling van deze nieuwe Commissie waarin naast geografen, kartografen en naamkundi gen, adviseurs van de ministers van O. en W., Buitenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat zitting hebben, is inmiddels in de Staatscourant bekend gemaakt. Zij zal in de eerste plaats richtlijnen dienen op te stellen inzake de schrijfwijze van buitenlandse geografische namen die in het Nederlands geen eigen vorm hebben. Het is duidelijk dat zij daarbij niet zal kunnen ontkomen aan een inventarisatie van die buitenlandse aardrijkskundige namen die in het Nederlands wel een eigen variant kennen (Parijs, Milaan, Keulen, enz.). Bij haar werkzaamheden zal de Commissie rekening dienen te houden met aanbevelingen gedaan door de Con- ferentie te Geneve, welke de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties in September 1967 aan de internationale standaardisering van aardrijks kundige namen heeft gewijd. 389 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968)

Kartografie | 1968 | | pagina 9