geten de talrijke thematische kaarten die over deze gebieden reeds zijn versehenen in de verschillende nationale en daarmede gelijk te stellen atlassen van vele landen in Afrika (o.a. Marokko, Kenya, Cameroun, Congo, Ghana, Mozambique enz. enz.). De bibliografie van kaarten en atlassen Hieronder verstaan we het publiceren van de titels van versehenen kaarten, in de vorm van een niet-alfabetische index, waarin per land kan worden opgezocht welke kaarten er door de diverse diensten (inclusief de particuliere) uitgegeven zijn. Deze informatie is verwerkt in de Bibliographie Cartographique Internationale, uitgegeven in Frankrijk onder auspicien van het Comite National Frangais de Geographie en de Union Geographique Internationale. Een onmisbaar werk voor diegenen die een gedegen onderzoek willen insteilen naar de kaarten die van een bepaald gebied versehenen zijn. Deze bibliografie is naar landen geordend en heeft naast al zijn voortreffelijke eigenschappen een nadeel, nl. dat hij te laat verschijnt. De praktijk heeft bewezen dat er een interval van ongeveer drie jaar ligt tussen het tijdstip waarop de opgaven verstrekt worden en de publicatie van de bibliografie. Literatuur Dan tenslotte nog de bronnen voor het raadplegen van literatuur. Ook daar moeten we weer gebruik maken van een bibliografie. Er bestaat een gespeciali- seerde bibliografie voor de kartografie, waarvan de titel is Bibliotheca Carto- graphica. Zij verschijnt sedert 1957, samengesteld door het Duitse Bundes forschungsanstalt für Landeskunde und Raumforschung o.l.v. Direktor prof. emil meynen in Bad Godesberg. Deze bibliografie is voortreffelijk en verschijnt ook zo regelmatig en snel na het uitkomen van diverse artikelen en publikaties dat geen kartografisch instituut, waar ook ter wereld, zelf een bibliografie of een kaart- systeem van kartografie behoeft aan te leggen. Men wordt vanuit Bad Godesberg op een perfekte manier bediend. Dit succes Staat of valt met de medewerking van de correspondenten in de diverse landen die hun materiaal, hun gegevens, naar de centrale in Bad Godesberg zenden. Hoe Staat het met de literatuur die internationaal over de kartografie vöör 1957 versehenen is? De periode 1943-1954 wordt overbrugd in een boek, getiteld: Die Kartographie - men leze Bibliografie over kartografie -, gepubliceerd door h.-p. kosack en k.-h. meine, uitgegeven door de Astra Verlag (Kartographische Schriftenreihe, Bd. 4, 1955). Wat de vaktijdschriften die in de Nederlandse bibliotheken aanwezig zijn betreft, gegevens daarover vindt men in nr. 16 van het Ned. Kaartbulletin. Daarin Staat een opsomming van 39 verschillende tijdschriften, die zieh alle op het terrein van de kartografie, de fotogrammetrie, de landmeetkunde en de geodesie bewegen, met daarnaast in code een aanduiding waar ze zieh in Nederland bevinden. Behalve in de tijdschriften van de kartografische verenigingen vindt men nog veel kartografische literatuur in de tijdschriften voor landmeters, geografen en geö deten. 86 Documenta ie Moderne Atlassen en Kaarten K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift III (1969) Nr. 1

Kartografie | 1969 | | pagina 4