De grafische taal en de kartografie SCHEMA II De middelen van de grafische voorstelling Inplanting Implantation punt lijn 1. X 2. Y 3. grootte 8 variabelen 4. vorm 5. orientering 6. structuur 7. tint 8. kleur Impositie Imposition gebruik van de twee dimensies van het platte vlak 1verband tussen alle elementen van komponent a en alle elementen van komponent b diagram 2. verband tussen alle elementen van een komponent net 3. verband tussen alle elementen van een komponent, geo- grafisch gelokaliseerd kaart 4. verband tussen een element van een komponent en de tezer zelf treedt buiten vlak van tekening elevatie derde dimensie werkingsniveau associatief - dissociatief -volgorde bepalend (ordonnee) - kwantitatief Het lectuur proces De grafische voorstelling heeft drie functies; 1. uitwendige identificatie 1. de informatie vastleggen inwendige identificatie 2. de informatie meedelen 2. lectuumiveau'svragen 3. de informatie verwerken 3. deftnitie van het beeld image) 4. konstruktie van het beeld 5. grenzen prof. dr. jacques bertin, Directeur d'Etudes l'Ecole Pratique des Hautes Etudes, Paris, Directeur du Laboratoire de Cartographie. lnleiding van het boek Semiologie graphique door j. bertin, Gauthier-Villars, Mouton, 1967, Paris, La Haye. Vertaald door mevrouw m. th. tirtiaux-caron, assistente aan het Geografisch Instituut van de Katholieke Universiteit te Leuven, uit het tijdschrift Bulletin du Comite Francis de Cartographie, fasc. no. 28, 1966. (Bewerkt door prof. dr. ir. c. koeman). De redactie is Professor bertin zeer erkentelijk voor zijn toestemming (gegeven tijdens de Int. Cartogr. Conference te New Delhi) om zijn artikel in dit tijdschrift te mögen opnemen. Het zal velen behulpzaam kunnen zijn bij het bestuderen van het boek Semiologie graphique. K.N.A.G. Geografisch Tiidschrift III (1969) Nr. 2

Kartografie | 1969 | | pagina 11