Besprekingen 197 dat er slechts weinig literatuur over dit onderwerp bestaat (hij geeft echter een literatuurlijst van 155 nummers). Het is wel zo dat er weinig Duitse literatuur over dit onderwerp bestaat en daarvan is het merendeel geschreven door meynen, klemps (van de Preusische Staatsbibliothek in Oost- Berlin) en kramm (van de Duitse Staatsbibliothek in Marburg). De nieuwe reeks Kartensammlung und Kartendokumentation heeft de bedoeling een 'forum' voor degenen te zijn die hun ervaringen en opvattingen over het beheer en de catalogisering van kaarten- verzamelingen bekend willen maken en met die van anderen willen vergelijken. Men mag ver- onderstellen dat zulks zieh tot Duitse ervaringen zal beperken. Niettemin een goede gedachte omdat de kaartenverzamelingen in bibliotheken vaak onvoldoende aandacht krijgen. Iemand die weinig ervaring op dit terrein heeft kan veel nuttige raad uit meynen's artikel vergaren, want meynen weet wel waarover hij spreekt, zijnde de beheerder van Westduitsland's (naar grootte) derde kaartenverzameling met 235000 kaartbladen C. K. kramm, H., Die Kartenabteilung der Staatsbibliothek Stiftung Preuszischer Kulturbesitz Berlin) Marburg a.d. Lahn. Ihre Entwicklung in den Nachkriegsjahren. In: Kartensammlung und Kartendokumentation, no. 3. Veröffentlichung des Instituts für Landeskunde, Bad Godesberg 1967. De 'Staatsbibliothek der Stiftung Preusischer Kulturbesitz in Marburg' (deze on-elegante naam voor de belangrijkste staatsbibliotheek in een land werd om politieke redenen gekozen, de oor- spronkelijke nationale bibliotheek van voör 1945 was de Preusische Staatsbibliothek, Berlin) bezit nä het Bayerisches Hauptstaatsarchiv te München de grootste kaartenverzameling in de Deutsche Bundesrepublik (258000 kaartbladen). dr. kramm is de bekwame kaartenspecialist die voor de moeilijke taak heeft gestaan om het grootste gedeelte van de in 1942 uit Berlijn geevacu- eerde kaartenverzameling van de voormalige Preusische Staatsbibliothek weer toegankelijk te ma ken. Bovendien moest in Marburg a.d. Lahn aan het oude kaartenbestand een uitbreiding met moder ne kaarten gegeven worden, opdat er in de Deutsche Bundesrepublik een zo groot mogelijk representatieve standaardverzameling zou ontstaan. Bovenstaande publikatie geeft een eerlijk en intiem verslag van de lotgevallen der kaartenverza meling sedert ze in 1946 uit een kalimijn in Hersfeld naar Marburg werd overgebracht. In dit ver slag komen o.a. de her-catalogisering, de aanschaffing, toegankelijkheid, conservering en de personeelsvoorziening aan de orde. Het is een verhaal over de ongewone omstandigheden waarin het toch al zo moeilijke beheer van een kaartenverzameling gevoerd moet worden. Van bijzonder belang is de beschrijving van het katalogussysteem en de titelbeschrijving. Bij dit alles blijft op de achtergrond het onbevredigende gevoel dat dit alles niet zo stroef had behoeven te verlopen indien de Oost-Berlijnse en de Marburgse delen van de eens wereldberoemde kaarten- en atlassenverza- meling van de Preusische Staatsbibliothek niet gescheiden waren geworden. c. K. kahlfusz, h. j., Zentrale Kartensammlungen an westdeutschen Hochschulen. Vorschläge für eine Koordinierte Erwerbung und Verwaltung der Bestände. In: Kartensammlung und Kartendokumentation, no. 2. Veröffentlichung des Instituts für Landeskunde, Bad Godesberg 1967. 65 pp. 50 pp. tabellen. Deze tweede publikatie uit de nieuwe reeks Kartensammlung und Kartendokumentation van het Bundesanstalt für Landeskunde und Raumforschung te Bad Godesberg is in wezen de 'Bibliothek assessor-Examensarbeit' van de heer kahlfusz uit 1966. Het onderwerp behandelt een zuiver Westduitse aangelegenheidde situatie waarin zieh de kaartenverzamelingen van de Universiteits- en Hogeschoolbibliotheken bevinden. Een enquete die de grondslag voor deze Studie vormde, heeft aangetoond dat de meeste van deze bibliotheken geen goed beleid voeren waar het de inrichting van een kaartenverzameling betreft (te weinig en niet systematisch aanschaffen van modern materiaal) en dat er binnen een Universiteit of Hoge- school een heilloze versnippering optreedt bij het aanschaffingsbeleid van de instituutsbibliothe- K.N.A.G.'Geografisch Tijdschrift III 1969) Nr. 2

Kartografie | 1969 | | pagina 13