Kartografische Sectie De grafische taal en de kartografie Inleiding De traditionele leer van de grafische voorstelling (en de thematische kartografie) geeft de voornaamste visuele formules voor de voorstelling van een gegeven ver- schijnsel, bijv. de bevolking, de geologie, de industrie, etc. Verder wijdt hij gewoon- lijk uit over de technische tekenprocede's en de bijkomende moeilijkheden bij het drukken. Hij handelt echter niet over de middelen om een bepaalde formule te verkiezen boven een andere, noch over bewijzen ter rechtvaardiging van die keuze. Bij een dergelijke toestand moet men er zieh dus niet over verwonderen dat de grafische redacteur slechts nabootst (wat niet steeds opportuun is), of dat hij zijn estetisch gevoel laat werken. Nu is de grafische voorstelling slechts een van de vele bestaande talen, of veeleer nog: een bepaald tekensysteem onder de vele bestaande tekensystemen en daardoor is ze dus onderworpen aan de fundamentele wet van het spaarzaam omspringen met de middelen en met de doeltreffendheid daarvan die alle communicatiepro- blemen regelt en waarmee vooral het artistieke gevoel in botsing komt. Als voorbeeld moeten we ons het volgende voorstellen in verband met een be paalde klassieke informatie: „De spreiding van de actieve bevolking per departe- ment en dit volgens de drie beroepssectoren, nl. de landbouw, de industrie en de MEDEDELINGEN NR 44 (1969) Bestuur: Ir. p. j. bakker, Voorzitter, Gerard Doulaan 27, Muiderberg; Dr. j. j. c. piket, le Secretaris, St. Annastraat418, Nijmegen; Drs. g. f. Willems, 2e secretaris, Riouwstraat 5, 's-Gra- venhage; m. desmit, Penningmeester, Laan van Poot 124, 's-Gravenhage, giro 484407; Leden: Dr. w. f. heinemeyer, Amsterdamw. f. den hengst, DelftProf. dr. ir. c. koeman, De Bilt g. d. raasveldt, 's-Gravenhage; Drs. j. e. romein, Groet (N-H); a. van der waag, Delft. Ereleden: j. schokkenkamp, 's-Gravenhage; Prof. dr. f. j. ormeling, Hilversum. Sub-redactiecommissieProf. dr. ir. c. koeman, Park Arenberg 71, De Bilt. Werkgroep voor de geschiedenis van de kartografie: Mr. b. van 't hoff, Burnierstraat 42, 's-Gra- venhage, Voorzitter; Prof. dr. ir. c. koeman, Park Arenberg 71, De Bilt, Secretaris. Alle correspondentie betreffende het lidmaatschap van de Kartografische Sectie (adreswijzigingen enz.) dient uitsluitend gericht te worden aan de 2e secretaris, Drs. G. f. Willems, Riouwstraat 5, 's-Gravenhage. Losse nrs en abonnementen op de 'Mededelingen' kunnen eveneens aangevraagd worden bij dit adres. Verzoeke alle kopij en recensieexemplaren te zenden aan het Redactie-secretariaat van het Geo- grafisch Tijdschrift, Noord Houdringelaan 28, Bilthoven. Advertentie-kopij zenden aan Intermedia Groningen N.V., Oude Boteringestraat 22, Groningen. JACQUES BERTIN* LE LANGAGE GRAPHIQUE ET LA CARTOGRAPHIE K.N.A.G. Geografisch Tijdschriftllll (1969) Nr. 2

Kartografie | 1969 | | pagina 1