Z AANDEELX JUNI 1959 le het begrip „hoeveelheid franken", of variatie van het aantal franken; 2e het begrip „tijd" of variatie in de tijd; 3e een individu X van het begrip „verschillende aandelen gequoteerd bij de beurs van Parijs"dit individu is, per definitie, invariant. In de grafische voorstelling noemt men informatie, de omschrijfbare inhoud van een denkbeeld. Zij is samengesteld uit een of meerdere oorspronkelijke verbanden tussen een beperkt geheel van Variante begrippen en een invariante. In een om te zetten informatie zal men het begrip, dat gemeen is aan alle oor spronkelijke verbanden, invariant noemen. De werkzame variantiebegrippen noemt men de komponenten. Het aangehaalde voorbeeld bestaat uit twee komponentende variantie van het aantal franken en de variantie van de tijd. Minstens twee komponenten zijn er nodig om tot een voorstelling te komen, wat ook het gebruikte tekensysteem zij. In het grafisch tekensysteem gebruikt men gewoonlijk twee visuele komponenten, namelijk de twee dimensies van het platte vlak. Men noemt de komponenten in het grafisch tekensysteem de visuele verander- lijken; de twee variabelen die ons het platte vlak leveren worden de dimensies van het platte vlak genoemd. Een informatie zal dus weergegeven worden door het oorspronkelijk verband tussen verscheidene komponenten en hun grafische voor stelling door het verband tussen verscheidene veranderlijken. De analyse van een informatie 1Het aantal komponenten De visuele waarneming laat slechts een beperkt aantal veranderlijken toe. Het bepalen van het aantal komponenten zal bijgevolg het eerste punt zijn van de analyse van een informatie. 2. Het bereik van de komponenten Komponenten en variabelen zijn, per definitie, verdeelbaar en men zal bv. spreken van kategorieen 'departementen' van een geografische komponent of van kate- gorieen 'runderen', 'schapen', 'geiten' van de komponent 'verschillende huis- dieren'; van schakeringen grijs van de variabele 'waarde'; van de jaarlijkse klassen De grafische taal en de kartografie 187 LU z cc LL Parijs gerekend naar de laatste koers 130 125 120 1 2 3 4 5 8 9 1011 12 15 Figuur 1. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift III (1969) Nr. 2

Kartografie | 1969 | | pagina 3