van de komponent 'tijd'; van de dementen van de komponent 'verschillende personen', etc. De complexiteit van een figuur hangt af van het bereik van iedere komponent. Men zal als bereik van een komponent of van een variabele noemen het aantal dementen of kategorieen dat men erin kan onderscheiden. Dit is dus het tweede punt van de analyse van een informatie. Zo bezit de komponent 'geslacht' een lengte 2, de geografische komponent 'franse departementen' een lengte 90. In een kwantitatieve komponent zal men het aantal klassen niet verwarren met het bereik van de reeks, dat feitelijk het verband aangeeft tussen het grootste en het kleinste aantal van de statistische reeks. 3. Het werkingsniveau van de komponenten de functionering; frans: Niveau d'organisation). De eigenlijke grafische voorstelling onderscheidt zieh van de beeldvoorstelling door haar nauwkeurigheid. Maar ze vormt slechts een nauwkeurig systeem binnen het kader van drie fundamentele werkings-niveau's van de komponenten; iedere komponent of variabele steh zieh op een van die niveau's a. het kwalitatief niveau (kombinatie-vormend) groepeert begrippen van enkel- voudige differentiatie (beroepen, produkten, godsdiensten, grondsoorten Dit niveau implieeert steeds twee waarnemingshoudingendit gelijkt op dat, waardoor ik ze als een groep kan beschouwen (associatief)dit verschilt van dat en behoort tot een andere groep (dissociatief). b. het volgorde niveau (Frans: ordonnee) groepeert de begrippen die vatbaar zijn voor de ordening van de dementen volgens een algemeen aanvaarde manier (tijdsorde; orde van observatie: koud-lauw-warm, zwart-grijs-wit; orde van morele appreciatiesgoed-middelmatig-slechtDit niveau omvat alle be grippen waardoor gezegd kan wordendit is meer dan dat en minder dan dat andere. c. het kwantitatief niveau wordt bereikt wanneer men beschikt over een telbare eenheid (dit is het vierde, het drievoudige, viermaal dat). De werkingsniveau's vormen het veld van de algemene betekenissen of begrippen. De grafische omzetting kan zieh bedienen van de fundamentele analogieen van deze betekenissen en begrippen. Elke andere betekenis is in feite vreemd aan de grafische voorstelling. De werkings niveau's vormen de band tussen het grafisch systeem en de wereld van de denk beeiden ze moet dus steunen, hetzij op een in code vastgestelde uitleg in een ander systeem (legenda's), hetzij op een figuratieve analogie van vorm of van kleur (symbolen), welke gebaseerd is op de verworven of aangeleerde gewoonten en die nooit aanspraak mag maken op universaliteit. ledere visuele variabele bezit haar speeifieke eigenschappen van niveau en bereik. Het is van belang dat iedere kom ponent omgezet wordt in een variabele die minstens het overeenkomstig niveau en het overeenkomstig bereik heeft. In het kader van deze fundamentele analogieen moet de grafische omzetting uit- gevoerd worden zonder enig verlies van informatie. Door zieh te beperken tot deze analogieen, laat de grafische omzetting duidelijk, en waarschijnlijk beter dan ieder ander systeem, deze universele begrippen uitkomen. Het aantal, het bereik en het werkingsniveau van de komponenten zijn de drie K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift III (1969) Nr. 2 188 De grafische taal en de karlografie

Kartografie | 1969 | | pagina 4