dementen die nodig en voldoende zijn voor de analyse van iedere informatie. Wij vinden ze terug in de analyse van de voorstellingsmiddelen, hierna te behan- delen. De middelen van de grafische voorstelling Over welke variabelen beschikt het grafische tekensysteem? Het oog is het inter- mediair voor een groot aantal soorten waarnemingen. Niet alle soorten hebben betrekking op het systeem dat we thans bestuderen. Bijvoorbeeld, de tussenkomst van de echte beweging (welke immers door het gezicht kan worden waargenomen) zou ons doen overgaan van het grafisch systeem (niet gebonden aan de tijd) naar de film, wiens wetten echter zeer verschillend zijn. We zullen hier dus slechts dat- gene beschouwen, wat op een wit blad papier van middelmatig formaat bij gewone verlichting kan voorgesteld worden, door de beschikbare grafische middelen. Binnen deze grenzen constateert men dat het grafisch systeem over de volgende acht variabelen beschikt: een zichtbaar 'iets', dat een verschijnsel aanduidt, kan van plaats veranderen binnen de twee dimensies van het platte vlak. Bovendien kan dit 'iets' varieren in grootte, tint, structuur, kleur, orientering en vorm. In het platte vlak kan dit 'iets' voorgesteld worden als een punt (positie zonder oppervlakte), een lijn (lineaire positie zonder oppervlakte) of zöne (oppervlakte). A. De variabelen in het platte vlak Men gebruikt het woord INPLANTING voor het gebruik van de drie hoofd- vormen punt, lijn, zöne, die een zichtbaar 'iets' kunnen krijgen binnen de dimensies van het platte vlak. Bijv.een Frans departement kan door een punt voorgesteld worden in een diagram; het is dan een puntvormige inplanting. Door een lijn De grafische taal en de kartografie 189 SCHEMA I bereik van de komponenten aantal komponenten mimiek beeiden spreektaal beweging schritt film (rnovie) grafische voorstelling semiologie - tekensystemen werkingsniveau van de komponenten een informatie omschrijfbare in- houdvan een denkheeld (letterlijk) komponenten van de informatie Variante begrippen van de informatie Het overbrengen (communiceren) van een gedachte, een informatie, kan geschieden d.m.v. associatief dissociatief volgorde bepalend kwantitatief K.N.A.G. Geografisch Tüdschrift III (1969)\Nr. 2

Kartografie | 1969 | | pagina 5