T\ 300 4th Technical Conference ICA topographic mapping in Canada, omdat hier een tastbaar bewijs geleverd werd van de grote voor- uitgang die in de Topographical Surveys te Ottawa met de automatisering geboekt was. Een tweede concrete bijdrage aan de kennis van karteringsautomaten werd door prof. gigas geleverd: een expose van de talrijke verschillende typen 'coördinaten lezers' of 'digitizers' welke in de U.S.A. in productie en in bedrijf zijn. Binnen het kader van het onderwerp 'Maps of the future' "waren eveneens de meeste voordrachten op automatiseringsaspecten gericht en ook in het thema 'Generalization' waren twee van de vijf papers gebaseerd op numerische behandeling van de generalisatie. Wie de werkmethoden van de Regional Cartographic Conferences van de United Nations gevolgd heeft zal daarin ontdekt hebben dat deze voor het grootste gedeelte met voordrachten van gedetailleerd-technische aard gevuld waren. Het is nu wel gebleken dat er weinig verschil is tussen de inhoud van een Technical Conference van de ICA en een Regional Cartographic Conference die geheel voor de ontwikkelingslanden opgezet is. Deze op de behoeften van ontwikkelingslanden gerichte conferenties zouden zieh meer tot praktische- en organisatorische onderwerpen dienen te beperken terwijl de zuiver wetenschappe- lijke en gedetailleerd-technische aspecten door de ICA conferenties bestreken kunnen worden. Na de voordrachten over het thema 'Mapping of developing countries' aangehoord te hebben werd ik nog versterkt in deze opvatting, want met uitzondering van de voordrachten van Col. datta (India) en o'brien (U.K.) waren de in dit kader gelezen papers niet typerend voor het soort belangstelling dat in ontwikkelingslanden voor kartografie bestaat. Blijkbaar is het gezelschap dat in deze ICA conferenties samenkomt meer op de wetenschap en de techniek ingesteld dan op het behandelen van de problemen uit de ontwikkelingslanden. Het onderwerp 'Mapping of developing countries' zal, naar mijn persoonlijk gevoel, wel niet meer op het programma van ICA conferen ties geplaatst worden. Wat de discussies tijdens de zittingen betreft, deze waren over het algemeen wel belangwekkend. Het viel op dat vooral de Indiase gedelegeerden frequent en ge'interesseerd er aan deelnamen. Geen ICA conferentie kan als geslaagd beschouwd worden zonder tentoonstellingen. Deze kaarten-tentoonstellingen waren er dan ook inderdaad, maar niet in het conferentiegebouw. Daar- door viel een aantrekkelijk element uit het totaal-gebeuren weg: samen met collega's voor een kaart staan. Een aantal overigens uitstekende tentoonstellingen waren opgesteld in het Rabin- dragebouw, op drie kilometer afstand van de vergaderplaats. Het betrof hier de volgende onder werpen: 1. Delhi through the ages; 2. Survey maps, een internationale tentoonstelling van topo- grafische kaarten; 3. National Atlases; 4. Literature. Aan de opstelling was veel zorg en tijd besteed, hoewel niet altijd naar tevredenheid van de landen die het materiaal ingezonden hadden, w.o. Nederland. Twee opmerkingen over bijzondere aspecten van de kaarten-tentoonstellingen: a. Topografische kaarten en stadsplattegronden uit India ontbraken. Over het algemeen waren de op het punt van kaart-cadeau's verwende deelnemers niet geheel tevreden met hun 'oogst' uit Delhi, hoewel het prachtige geschenk met de selectie uit de Atlas van India zeer gewaardeerd werd. b. De toeloop van het publiek uit de stad was zeer groot. Men vond gedurende de openstelling honderden bezoe- kers in het tentoonstellingsgebouw die niet tot het congres behoorden. Dit is wel een bijzonder groot succes voor de Organisatoren. Voorts viel het op dat bij alle Stands uitleg gegeven werd. Er waren daarvoor tientallen vrijwilligers uit de Universiteit en uit de Survey of India aangetrokken. Technische excursies zijn er eigenlijk niet geweest. Het bezoek aan de Survey of India in Dehra Dun kan nauwelijks als zodanig aangemerkt worden, omdat het grootste gedeelte van de daarvoor gereserveerde tijd opgebruikt werd met reizen, maaltijden, culturele manifestaties en toespraken ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de dienst. Het welslagen van een internationale conferentie van een omvang als deze (ca 200 deelnemers) hangt voor een groot gedeelte van de organisatie af. Men kan zeggen dat wij zeer goed ontvangen zijn en dat wij omringd waren met een ongekend groot aantal hulpvaardige assistenten. Maar we hebben na enige tijd geconstateerd dat de effektiviteit omgekeerd evenredig met het aantal was. Weinige 'insiders' zullen weten dat er in de week, voorafgaande aan de zittingen van de ICA nog zeer veel voorbereidend werk verricht is door het bestuur van de ICA, dat daarbij geassisteerd werd door vrijwilligers van de Survey of India. Dankzij deze inspanning is het vergader-technische gedeelte in de ruime zaal met zijn uitstekende vertaal- en geluidsinstallatie goed verlopen. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift III (1969) Nr. 3

Kartografie | 1969 | | pagina 12