304 Vit de tijdschriften Zeitschrift für Vermessungswesen De toepassing van orthofoto's voor kadastrale opneming wordt door w. torge aan de orde ge- steld in Zur Verwendung des Orthophotos bei der Katastereinrichtung in Entwicklungsländer (Jahrgang 93, 1968, Heft 7, pp. 245-251). Hierin worden vooral Problemen betreffende nauw- keurigheid van orthofoto's besproken. In Jahrgang 93, 1968, Heft 11 geven h. j. Schneider en h. Baumert een gedegen toelichting op Die Expeditionskarte Minapin/NW-Karakorum 150000, welke tijdens een tweetal hooggebergte- expedities in 1954 en 1959 werd opgenomen. Het betreffende gebied werd met behulp van ter restrische fotogrammetrie gekaarteerd; het resultaat van deze arbeid is van grote betekenis voor het glaciologisch onderzoek. Met kaartbijlage. Bulletin du Comite Francais de Cartographie Door p. legris wordt in Fascicule No. 38 (1968, No. 4) een körte toelichting gegeven op de werkzaamheden van het Institut Franqais de Pondicherry met betrekking tot Les cartes du tapis vegetal de finde et de Ceylon 11000000. De auteur zet uiteen op welke wijze bij het genoemde instituut met zeer bescheiden middelen (onvoldoende personeel, onvolledige basisdocumentatie) vegetatiekaarten vervaardigd worden, die voor resource survey voldoende bruikbaar zijn (pp. 111-113). In de rubriek Etudes Techniques van dezelfde aflevering een bijdrage van f. mayet en p. merlin getiteld Principe en conception d'une nouvelle carte 1 5000 en zone urbaine dense (pp. 114-117). De betekenis van een dergelijke kaart voor planning en stadsontwikkeling wordt kort toegelicht vervolgens worden de specificaties en de technische realisering besproken. Met 2 kaartfragmenten. The Cartographie Journal Uit de rijke inhoud van Volume 5, Number 1 (June 1968) verdienen de volgende bijdragen ver- melding: Het artikel van a. j. pannekoek, Problems encountered in producing the National Atlas of the Netherlands (pp. 8-15) behoeft geen nadere aanbeveling; in gewijzigde vorm verscheen deze bijdrage in het Jubileumnummer Tien Jaar Kartografische Sectie (oktober 1968). Het is verheugend dat in een artikel van de hand van g. piket, The Water Control Map of the Netherlands dit unieke thematische kaartwerk (ontstaan, geschiedenis, betekenis, huidige produc- tie-methode) onder de aandacht van een uitgebreider, internationaal publiek gebracht werd. Met 16 ill. (pp. 16-27). De modernisering van de hydrografische kaart(en) wordt aan de orde gesteld door g. a. magee in The Admiralty Chart: trends in content anddesign (pp. 28-33). De vernieuwde zeekaart is volledig aangepast aan de eisen, die door de moderne navigatie worden gesteld; bij deze vernieuwing hebben ook de ontwikkelingen op het gebied van de kartografie en reproduetie een belangrijke rol gespeeld. Met 3 ill. en 2 kaartfragmenten. In de bijdrage Topographie Science at the University of Glasgow worden door g. petrie en j. s. keates de opleidingsmogelijkheden op dit terrein te Glasgow vergeleken met de opleidingen eiders (pp. 34-43). De registratie van topografische informatie in digitale vorm is het onderwerp van een bijdrage van s. M. Howard A cartographie data bank for Ordnance Survey Maps (pp. 48-53). Tenslotte wordt de aandacht gevestigd op een belangwekkend artikel Over de toepassing van kleuren in de kartografie. m. wood geeft in Visualpereeption and map design een toelichting op de waarde van bepaalde kleuren en kleurengamma's voor het weergeven van een gegeven thema. Met kaartbijlage. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift III (1969) Nr. 3

Kartografie | 1969 | | pagina 16