mag dit blad m.i. toch niet erg geslaagd heten. Het is zeer moeilijk te ontcijferen en stelt te hoge eisen aan het vermögen tot abstractie van de gemiddelde kaartgebrui- ker. Kleuren Bij industriekaarten speelt het gebruik van kleuren ook een zeer belangrijke rol. Worden op dergelijke kaarten ook andere economische activiteiten afgebeeld, dan worden voor de industriesignaturen meestal krachtige en meer pregnante kleuren gebruikt dan voor de agrarische sectoren, waarvoor meestal vlakkleuren worden gebruikt. Psychologisch slaat ook dit wel aan, in zoverre deze kleuren ook wel symbolisch kunnen zijn voor de sterkere dynamiek en het driftiger karakter van de industrie, vergeleken met de veel rüstiger en bezonken agrarische wereld. Zonder dat van een algemeen geaccepteerd kleurenschema voor de industriekar- tografie kan worden gesproken is er toch wel een neiging te bespeuren om voor verschillende industriegroepen de hieronder volgende kleuren te gebruiken. witt 5 deelt mee, dat in de Deutsche Wirtschaftskartede volgende kleuren worden ge bruikt: Daarentegen geeft preobrazensky 6 een geheel ander kleurenschema, dat in Russische economische kaarten wordt gebruikt Vergelijking van beide kleurenschema's laat zien, dat er naast overeenkomst nogal wat verschillen zijn, voor een deel veroorzaakt doordat bepaalde industrietakken gemakkelijk met meer dan een kleur kunnen worden geassocieerd (bijv. de chemi sche industrie zowel met violet als met geel), terwijl met andere industrie-takken eigenlijk in het geheel geen kleur-associatie mogelijk is, zodat daar de kleurkeuze vaak een tot conventie geworden willekeurigheid is. Synthetische industriekaarten De vraag naar de 'synthetische kaart' keert in de discussie rondom de thematische kaart met grote regelmaat terug. Analytische en detailkaarten, die van de industrie telkens een afzonderlijk aspect of ten hoogste enkele aspecten tegelijkertijd tonen lndustriekartografie 297 zwart - steenkool, kalk, gesteenten en aarden (associatie met kool) blauw - ertswinning, ijzer- en staalindustrie, transportmiddelenindustrie (associatie met staal) geel - chemische- en glasindustrie (associatie met zwavel) rood - textiel- en leerindustrie (associatie moeilijk vast te stellen) groen - levensmiddelenindustrie (associatie met groenten en gewassen) violet - hout-, papier- en overige industrie (associatie moeilijk vast te stellen) wit (met rode punten) - electrotechnische industrie donkerbruin - steen- en bruinkoolwinning blauw - overige mijnbouw violet - chemische industrie (vermoedelijk associatie met aniline kleurstoffen) oranje - keramische industrie rood-lila - metallurgische industrie rood - metaalverwerkende industrie groen - houtindustrie, houtverwerkende industrie lichtblauw - textiel- en confectie-industrie lichtbruin - leder-, bont- en schoenenindustrie geel - voedingsmiddelenindustrie K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift III 1969) Nr. 3

Kartografie | 1969 | | pagina 9