De wäre internationale grootschalige kaart (dit is de kaart die de kust van een enkel land weergeeft op een schaal van ten naaste bij 1 200 000 of groter) kan daarom opgevat worden als de som van alle nationale grootschalige kaarten die gecopieerd zijn volgens het beginsel van de 'vertaalde facsimile reproductie'. Dit beginsel heeft in wezen slechts twee beperkende factoren, te wetena. de landen, die plannen hebben elkaars kaarten in facsimile te copieren, moeten öf beide het metrisch stelsel öf beide het vadem-voet stelsel gebruiken, en b. beide moeten hetzelfde alfabet gebruiken. Deze twee factoren zijn de enige die de invoering van de 'vertaalde facsimile reproductie' zouden kunnen tegenhouden of op zijn minst een hinderpaal zouden kunnen zijn om het beginsel over de gehele wereld geadop- teerd te krijgen. Een enigszins gecompliceerder beeld doet zieh voor, wanneer we de middelbare en kleine schaal kaarten beschouwen, waarop de kusten van twee landen staan afgebeeld. Er zijn hier drie mogelijkheden, afhankelijk van de wijze van kaartpublicatie 1De kaart wordt gepubliceerd door een van de twee landen waarvan kusten afge beeld zijn. Dit land zal zijn originele gegevens gebruiken om het eigen gedeelte van de kaart samen te stellen en zal gecopieerde gegevens gebruiken van het andere land welks kust ook afgebeeld wordt. 2. De kaart wordt gepubliceerd door de andere van de beide landen, waarvan de kusten afgebeeld zijn. Hier heeft dezelfde doch tegengestelde procedure plaats; beide kaarten zijn in menig opzicht gelijk en zelfs de schalen zullen in het alge- meen niet veel verschillen. 3. De kaart wordt gepubliceerd door andere landen waarvan de eigen kusten niet op de kaart voorkomen. Zoals in tabel 2 opgemerkt, kan dit derde type kaart in zeer grote aantallen voorkomen. Het moet in dit geval niet moeilijk zijn om een beslissing te nemen ten aanzien van de internationale kaart. In wezen zou slechts een van de twee landen, waarvan de kust en aangrenzende wateren op de kaart voorkomen, verantwoordelijk moe ten zijn voor de uitgave van de internationale editie. Alle kaarten van hetzelfde gebied, die uitgegeven worden door anderen, zouden uitgegeven moeten worden in het 'vertaalde facsimile reproductie' systeem. Hiertoe is het slechts nodig dat de beide betrokken regeringen overeenstemming bereiken ten aanzien van de wederzijdse uitwisseling van hydrografische gegevens, indien dit mogelijk is, onder voorbehoud dat beide landen dezelfde maatstelsels gebruiken of ten minste gene- gen zijn internationale kaarten te aeeepteren, welke gebaseerd zijn op een maat- stelsel dat verschillend is van hun eigen stelsel. Verreweg de grootste moeilijkheid in deze problemen wordt veroorzaakt door de kleinschalige kaarten, welke de kusten van verscheidene landen weergeven. Hier doen zieh twee scherp gescheiden problemen voor; het ene probleem ligt in het feit dat de grondprineipes die gelden voor het kaarteren van oceanen, ken- nelijk verschillend zijn voor de diverse hydrografische instellingen; het tweede pro bleem is dat elke overeenkomst over het aeeepteren van een internationale kaart onderhevig is aan de goedkeuring door meer dan twee landen. Gelukkig komen deze kleinschalige kaarten, vergeleken met de beide eerder genoemde kaarten, slechts in kleinen getale voor. Een oplossing zou gevonden kunnen worden door het aeeepteren van oceaan- kaarten in het metrische systeem, zoals die nu worden samengesteld door de Britse Naar een Internationale Hydrografische Kaart 401 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift III (1969) Nr. 4

Kartografie | 1969 | | pagina 11