Kartografische Sectie Naar een Internationale Hydrografische Kaart** Van zeekaarten kan men zeggen dat ze een onontbeerlijk hulpmiddel ten behoeve van veilige navigatie zijn, en dat ook wel zullen blijven. Zonder betrouwbare en bij- gewerkte kaarten had geen scheepvaart zieh kunnen ontwikkelen. De veiligheid van schepen, ladingen, passagiers en bemanningen is direct afhankelijk van deze kaar ten, welke de navigator inlichtingen verschaffen omtrent onzichtbare onderwater- gevaren en de ligging daarvan aangeven. Tegelijkertijd verschaft de zeekaart die inlichtingen, welke de navigator nodig heeft om zijn eigen positie op de kaart te bepalen met behulp van de instrumenten die hem ter beschikking staan, zoals een kompas, sextant, log, enz. Hierdoor zal de bekwame navigator in Staat zijn om de gevaren te vermijden die onder de waterspiegel loeren, maar aan het oog ont- MEDEDELINGEN NR 46 (1969) Bestuur: Ir. p. j. bakker, Voorzitter, Gerard Doulaan 27, Muiderberg; Dr. j. j. c. piket, le Secretaris, St.Annastraat 418, Nijmegen; Drs. G. f. Willems, 2e Secretaris, Thorbeckelaan 26, 's-Gravenhage; m. de smit, Penningmeester, Laan van Poot 124, 's-Gravenhage, giro 484407; Le- den: Dr. w. f. heinemeyer, Amsterdam; w. f. den hengst, Delft; Prof. dr. ir. c. koeman, De Bilt; G. d. raasveldt, 's-Gravenhage; Drs. j. e. romein, Bergen (N-H); a. van der waag, Delft. Ereleden: j. schokkenkamp, 's-Gravenhage; Prof. dr. f. j. ormeling, Hilversum. Sub-redactiecommissieProf. dr. ir. c. koeman, Park Arenberg 71, De Bilt. Werkgroep voor de geschiedenis van de kartografie: Mr. b. van 't hoff, Gorssel, Voorzitter; Prof. dr. ir. c. koeman, Park Arenberg 71, De Bilt, Secretaris. Werkgroep kartografische terminologie: Drs. j. e. romein, Sluislaan 17, Bergen (N.H.), Voor zitter; Drs. e. s. bos, Bosboom Toussaintplein 41, Delft, Secretaris. Voor de volgende zaken wende men zieh tot de 2e Secretaris, Drs. g. f. Willems, Thorbeckelaan 26, 's-Gravenhage: 1. Correspondentie betreffende het lidmaatschap van de Kartografische Sectie (adreswijzigingen enz.). 2. Bestelling van losse nrs /1,50) en abonnementen op de 'Mededelingen'. 3. Bestelling van losse nrs /2,00) en abonnementen op het 'Kaartbulletin'. Verzoeke alle kopij en recensie-exemplaren te zenden aan het Redactie-secretariaat van het Geo- grafisch Tijdschrift, Noord Houdringelaan 28, Bilthoven. Advertentie-kopij zenden aan Intermedia Groningen N.V., Oude Boteringestraat 22. Groningen. W. LANGERAAR* Schout bij Nacht Ir. w. langeraar, Chef Hydrografie der Kon. Ned. Marine. Vertaling van de voordracht Towards an International Chart, gehouden op het Xle Congres van de Föderation Internationale des Geometres, te Londen op 7 September 1968, waarvoor dank aan de F.I.G. en aan de heer d. h. g. van bergen van der grijp. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift III (1969) Nr. 4

Kartografie | 1969 | | pagina 3