gaan, om zodoende zijn schip längs de veiligste en kortst mogelijke route te leiden van het punt van vertrek naar zijn bestemming. Afgezien van militaire behoeften, is het dit oogmerk van veiligheid geweest dat aanleiding gaf, tegen het einde van de 18e en het begin der 19e eeuw, zeevarende naties aan te zetten tot georganiseerde activiteit op het gebied van de hydrografie. Bij de marine-departementen van deze naties werden hydrografische bureau's opgericht, belast met de taak de zeeen op te nemen. De resultaten daarvan dienden ter beschikking gesteld te worden van de zeelieden van die landen in een vorm, afgestemd op de navigatie. Het in kaart brengen van vaarwaters begint - evenals de weldadigheid - in eigen huis. Daardoor behoorden de wateren van het eigen land, zijn haveningangen en bevaarbare rivieren tot de eerste watergebieden, die in kaart gebracht werden. Heden ten dage zijn de kusten en de kustwateren van de meeste zeevarende landen op een min of meer afdoende wijze opgenomen en gekaarteerd. Daar de hydrografische opname door iedere souvereine natie gewoonlijk werd voorbehouden als een eigen recht, werden dergelijke opnamen gewoonlijk niet uitgevoerd binnen de territoriale wateren van een ander land, behalve indien dit op uitdrukkelijk verzoek geschiedde, of bij wederzijdse overeenkomst. De 19e eeuw was het tijdperk van de koloniale bezittingen. Daarom zijn de zeeen rond de landen die in de laatste decennia onafhankelijk zijn geworden, in de regel vrij behoorlijk in kaart gebracht, zelfs wanneer deze naties zelf nog niet over de diensten van een volledig opgebouwd hydrografisch bureau beschikken. De kaarten van de oudere zeevarende naties bestaan uit series op een redelijk grote schaal van de wateren van het eigen land; ze zijn gebaseerd op een nationale opname, gevolgd door constructie en reproduktie. Normaal zijn deze kaarten gepubliceerd in de landstaalde aansluiting met de gekaarteerde gebieden voor de naburige staten, die aan dezelfde kust gelegen zijn, is veelal siecht. Dat wil zeggen, dat er een hiaat is of een overlapping. In sommige van de ontwikkelingslanden zijn de originele kaarten, uitgegeven door vroegere (koloniale) regeringen nog steeds in gebruik; zij zijn nog niet vervangen door meer moderne kaarten. Hoe het ook zij, zeeverkeer houdt niet op aan de randen van het door de natio nale zeekaarten afgebeelde gebied, en heeft dan ook behoefte aan werkelijk be- trouwbare kaarten van alle bevaarbare zeeen en rivieren. Bovendien hadden de grote zeevarende mogendheden behoefte aan een serie kaarten van de gehele wereld, al was het alleen maar uit zuiver militaire overwegingen. De zeemacht die zulk een grote invloed gehad heeft op de geschiedenis van de zeevarende naties, heeft een even grote invloed uitgeoefend op de opname en de vervaardiging van de zeekaart, daar machtsvertoon op zee zieh slechts kan doen gelden door het zenden van marine-eenheden, eskaders of vloten over de gehele wereld. Dit was alleen maar mogelijk wanneer men de beschikking had over betrouwbare zeekaarten en een parate vloot. AI met al heeft dit ertoe geleid dat er heden ten dage vier landen zijn, t.w. Engeland, de Verenigde Staten van Amerika, Frankrijk en de Sovjet Unie, die een eigen wereld-omvattende serie zeekaarten hebben uitgegeven en deze nog steeds bijhouden. Deze vier uitgaven, die elk tussen vier en vijf duizend verschil- lende zeekaarten omvatten, zijn zeer zeker niet gelijk aan elkaar. Behalve de vier nationale zeegebieden die gekaarteerd werden, hadden deze landen nog militaire of economische interessesferen, die zieh wijzigden met de toename of afname van de mate van belangstelling. Een belangrijke vraag is nu op welke bron- 394 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift III 1969) Nr. 4

Kartografie | 1969 | | pagina 4