Besprekingen 507 bemuseum, kon men verwachten dat aan het moeilijke onderwerp van de restauratie van globes extra aandacht gegeven werd. De helft van het boekje is daaraan gewijd. Iedereen heeft wel eens voor het repareren of conserveren gestaan van een of meer kaarten, waaraan men bijzonder ge- hecht was. Het hing dan van het toeval af, of men goed advies kreeg. Hier, in dit werkje, zijn vrijwel alle vormen van reparatie en conservering behandeld, bijv. reinigen van vlekken, invreten van verf en inkt, behandeling van houthoudend papier, regenereren van papier, drukinkt en verf, conserve ren van grote wandkaarten, regenereren van perkament, plastificeren etc. Het boekje vormt het enige werk dat Wächter op dit gebied geschreven heeft. De wetenschappe- lijke waarde ervan blijkt niet alleen bij het lezen, maar ook uit de literatuurlijst waarin vele moder ne studies vermeld worden. Het boek is een onmisbaar hulpmiddel voor de conservator maar kan ook als studieboek dienst doen bij de opleiding van restaurateurs. Het Bundesforschungsamt für Landeskunde und Raumforschung te Bad Godesberg verdient on- ze gelukwensen met deze goede greep en met het feit dat het dit conserveringsonderwerp reeds zo spoedig in zijn reeks heeft opgenomen. C. KOEMAN Landmarks of mapmaking. An illuslrated Survey of Maps and Mapmakers. Text by Charles bricker. Maps chosen and displayed by r. v. tooley. Thames Hudson, London. Copy right N.V. Uitgeversmaatschappij Elsevier, Amsterdam and Brüssels, 1968. 40,7 x 27,2 cm, 276 pp. tekst, 350 ill., 10 grote gevouwen kaarten in facsimile in 6 of 8 kleuren, 4 grote vouwen kaarten in facsimile in zwart-wit, 6 ill. in vier kleuren. Literatuurlijst en register. Prijs 72,50. In dit royaal uitgevoerde boek wordt de historische kartografie continentsgewijze behandeld: Europa, Azie, Afrika, Amerika en Australie. De inhoud weerspiegelt dus tevens de ontdekkings- geschiedenis van deze werelddelen. De indeling, de tekst en de illustraties zijn zo gekozen dat ze een zo groot mogelijk lezerspubliek vermögen te interesseren. Een komplexe organisatie is bij de voorbereiding van dit werk opgezethet is door Elseviers Uitgeversmaatschappij geredigeerd en uitgebracht als een co-editie met Time-Life Books die het in de Verenigde Staten en Engeland in samenwerking met weer andere 'societies' en uitgevers uitgebracht heeft. Het is onder de titel A History of Cartography 2500 Years of Maps and Mapmakers in Engeland op de markt gebracht. Door de, voor een historisch kartografisch werk, zeer grote oplage kon de prijs laag worden, een bijzonder voordeel voor de belangstellenden in dit vak, waar men vaak gefrustreerd wordt door de tegenstellingprijs-kwaliteit. Voor degenen die niet naar een leerboek, maar naar een leesboek met een maximum aan illustraties vragen is dit een aan te bevelen werk. Het werd geschreven door ie- mand van wie men de naam vergeefs in de bibliografie van de kartografie zal zoeken maar die, volgens de 'Aap', „has made intensive studies on the development of cartography." Uit de tekst blijkt dat bricker inderdaad een goede Student van de historische kartografie geweest is, die bovendien, als journalist een uitstekende stijl hanteert. De grote steun van de zeer ervaren tooley (auteur van het succesrijke boek Maps and their ma- kers) bij de samenstelling en het schrijven van dit werk blijkt voor insiders gemakkelijk te consta- teren. Verder werd dit werk gepreconditioneerd door de volgende reeds eerder door Elsevier- Sequoia uitgegeven facsimile atlassen: waghenaer's Spieghel der Zeevaerdt (1964), a. ortelius' Theatrum Orbis Terror um (1964) en joan blaeu's Toonneel der Steeden van de Vereenighde Neder- landen (1966). Drie van de tien grote gevouwen facsimiles in 6 of 8 kleuren werden gedrukt onder gebruikmaking van bestaande lithografische films. Het is een van de grote Verdiensten van dit boek dat er zeven gekleurde en vier zwart-wit facsimile's van belangrijke kaarten aan toegevoegd werden. We beschikken daardoor over documentatie die eiders niet tegen zo'n läge prijs verkrijgbaar is. De samenhang van deze, uit opportunisme opgenomen, grote facsimile's, met de tekst is echter niet altijd zinvol. De tekst van het boek is gebaseerd op de klassieke bronnen van de historische kartografie, het- geen niet de meest recente bronnen zijn. Daardoor zijn er hier en daar feiten vermeld die correctie behoeven, maar dit heeft gelukkig slechts betrekking op details. Enkele voorbeeldenp. 65, gemma frisius werkte niet in Duitsland maar in Leuven; id. cornelis anthonisz' Rutter bevatte geen zeekaarten; p. 72, bijschrift van illustratie: „circles on the globe stay circels when projected into the Hat map" gaat slechts voor de stereografische projectie op. „But in small areas, scale relations K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift HI 1969) Nr. 5

Kartografie | 1969 | | pagina 13