Berichten uit de Kartografie 190 Berichten uit de kartografie en zeer duidelijk. De dwaasheid van een bespreking van een in 1860 uitgegeven school-wand- kaart wordt hier gerechtvaardigd door het unieke van dit gebeuren dat een lang vergeten prestatie op kartografisch gebied weer tot leven gewekt is in een voortreffelijke facsimile die de kartografen van heden nog iets blijkt te kunnen leren. Voor deze reproduktie die in een zeer beperkte oplage door Smulders Drukkerijen N.V. uitgegeven is dient men de jubilerende firma wel zeer dankbaar te zijn. C. K. Kaartboek van Rijnland 1746 Facsimile uitgave van de derde editie van de grote kaart van Rijnland van Johannes dou en steven van broeckhuysen, verbeterd door Melchior bolstra. Met een inleiding van G. *t hart, Chartermeester van Rijnland. Uitgeversmij. Canaletto, Alphen aan den Rijn, met mede- werking van het Hoogheemraadschap Rijnland, 1969. Gebonden in groen kunstleer met goudopdruk. Gedrukt op 180 gr. Van Gelder. Formaat 40 x 60 cm. Prijs f 31,25. C. K. ogrissek, R., Die Karte als Hilfsmittel des Historikers. Geographische Bausteine Neue Reihe, Fleft 4. Hermann Haack, Gotha/Leipzig 1968. 19X12 cm, 102 pp., fign en krtn. Prijs DM 5.80. Steunend op recente kartografische basisliteratuur brengt de auteur een overzichtelijk beeld van de betekenis van kaarten als informatiemedium. Een körte typering van het wezenlijke van de kartografische uitbeeldingstechnieken vormt het uitgangspunt van het betoog; hierop volgt een kort overzicht en beschrijving van de belangrijkste algemene kaartwerken waarin topografische en geografische kennis ligt opgeslagen. De hoofdzaak van het boekje is gewijd aan het karakter, de structuur en de bouwstenen van thematische kaarten, waarbij het accent gelegd werd op de geschiedkundige en andere kaarten, die voor het historisch onderzoek van waarde kunnen zijn. Nader wordt ingegaan op de kaart als onderzoeksinstrument (dit thema wordt helaas onvoldoende uitgewerkt), en de kaart als uitbeeldingsinstrument voor onderzoeks- resultaten. De meeste aandacht wordt wel gewijd aan de opbouw van de kaart; hierbij komen ter sprake: de eisen die men aan de kwaliteit van kaarten moet stellen, en de bestanddelen van kaarten. Ook al komen hier geen nieuwe gezichtspunten aan de orde, toch is het geboden overzicht zo instructief, dat het boekje als inleiding in de kartografische technieken van veel nut kan zijn, niet alleen voor historici doch ook voor andere gebruikers van thematische kaarten. j. J. c. PIKET OPLEIDING TOT KAART-BIBLIOTHECARIS Er bestaat al enige tijd de mogelijkheid een universitaire opleiding tot bibliothecaris te volgen. In Parijs leiden examens tot een 'diplöme superieur de bibliothecaire', en aan verschillende Britse en Amerikaanse universiteiten kan men bachelor-graden in de bibliotheekwetenschappen behalen. Het Department of Librarianship van de Western Michigan University te Kalamazoo, USA, heeft nu, in samenwerking met het Geografisch Instituut aldaar, een studieprogramma vast- gesteld voor de opleiding van kaart-bibliothecarissen, dat leidt tot de graad doctorandus in de bibliotheekwetenschappen. Deze gespecialiseerde richting in de bibliotheekwetenschappen is nodig geworden enerzijds door de fenomenale groei van kaartverzamelingen sedert 1945 en anderzijds door het gebrek aan kundige bibliothecarissen om deze verzamelingen te orga- niseren en bij te houden. Het studieprogramma omvat naast traditionele cursussen in de orga- nisatie en administratie van bibliotheken ook de beginselen van de kartografie en van de lucht- foto-interpretatie, en er is een orienterend leerprogramma voor kaartinterpretatie. Inlichtingen over toelating en studieprogramma kunnen verkregen worden bij Dr. jean lowrie, Head Department of Librarianship, Western Michigan University, Kalamazoo, Michigan 49001, Verenigde Staten. (Canadian Cartographer 1969-6) K.N.A.G. Geografisch Tiidschrift IV (1970) Nr. 2

Kartografie | 1970 | | pagina 16