192 Vit de tijdschriften t. c. finnie bespreekt de relatie tussen l'Automatisation et le personnel de VACIC. De invloed van de automatisering op het personeelsbestand vormt ook hier een brandend probleem (pp. 190-193). In Fascicule No. 41 (augustus-september 1969) bespreekt p. galmiche de nieuwe boskaart 1 100 000 van Frankrijk in een bijdrage onder de titel Les tendances de la cartographie forestiere franfaise. Na een körte opsomming van het kaartmateriaal dat voor 1958 werd ge- publiceerd, beschrijft de auteur de inhoud, de kartografische vormgeving en de vervaardiging van de nieuwe kaart. Aan het artikel is een fraai kaartfragment toegevoegd (pp. 212-218). Verder vindt men in deze aflevering een körte bespreking van l'Atlas de Madagascar door p. le bourdiec. Aan de hand van een fragment wordt een algemene typering gegeven van deze nieuwe atlas, waarvan in 1969 de eerste aflevering verscheen (pp. 219-221). Tenslotte wordt de aandacht gevestigd op een bijdrage van j. j. hausknecht over VUtilisation cartographique des photographies orbitales (pp. 223-224). The Cartographie Journal De laatste aflevering van dit tijdschrift (Volume 6, No. 1, June 1969) biedt belangwekkende informatie over de volgende uiteenlopende onderwerpen. In de eerste plaats een körte beschouwing van d. e. o. thackwell over The importance of cartography to modern states (p. 7). Over een recente ontwikkeling op het gebied van de automatisering berichten j. diello, k. kirk en j. callander in The development of an automated cartographie system (pp. 9-17). l. d. carmichael bespreekt in The relief of map making een tweetal proefnemingen voor wat betreft de reliefweergave door een combinatie van hoogtetinten en schaduwing. Met twee kaartfragmenten gei'Ilustreerd (pp. 18-20). j. t. coppock behandelt in An agricultural atlas of Scotland de theoretische en practische Problemen welke zieh voordoen bij de vervaardiging van een kaartserie op basis van het be- schikbare (vaak onvoldoende en ongelijksoortige) statistische materiaal (pp. 36-46). In een bijdrage van a. koläcny, getiteld Cartographie Information - a fundamental concept and term in modern cartography, wordt het verband tussen de vervaardiging en gebruikmaking van kaarten op theoretische wijze uiteengezet. De auteur steunt hierbij op een brede ervaring opge- daan bij de vervaardiging van een serie schoolatlassen (pp. 47^49). Tenslotte wordt gewezen op een zeer uitvoerig artikel over het gebruik van Computers bij het vervaardigen van thematische kaarteng. m. gaits Thematic mapping by Computer, met 26 ill. (pp. 50-68). Bulletin of the Geographical Survey Institute In Volume XIV, Part 1 (maart 1969) behandelt m. takasaki An application of land use and landform Classification maps for regional planning in Japan. Na een kort overzicht van de voort- gang der kaartering wordt nader ingegaan op de betekenis van deze grootschalige thematische kaarten voor de planologie. Verschillende methodes voor het analyseren en interpreteren van deze kaarten worden aan de hand van voorbeelden beschreven (pp. 1-16). Photogrammetria Een meer efficiente aanpak van het kaarteringsprobleem in de ontwikkelingslanden wordt be- pleit door h. g. jerie in Operational concepts of topographic mapping in developing countries - an appealfor a more ejficient andintegratedapproach to an urgent problem (Volume 24, No. 5/6, aug. 1969, pp. 183-198). Het voorgestelde kaarteringsprogramma, dat op grond van de be- hoeften voor ieder land afzonderlijk moet worden ontworpen, is gekenmerkt door de mogelijk- heid om de kaartering in fasen te voltooien. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift IV (1970) Nr. 2

Kartografie | 1970 | | pagina 18