formatiebronnen en geeft aan de kartografie een wetenschappelijke basis voor een dienstverlenende functie d.m.v. kartografische Symbolen. Deze omstandigheid gaf m. K. bocarov (1967) aanleiding om te verschijnen met een definitie van karto grafie als wetenschap van de kartografische vorm van informatie-overdracht. Deze definitie is niet geslaagd. Het is precies hetzelfde als wanneer men zegt, dat de wiskunde een wetenschap is van de mathematische vorm van informatie-over dracht. Zij beperkt de rol der kartografie tot zuiver hulp-technische functies en verarmt op die manier het doel en de taak van deze wetenschap. Tot slot van dit overzicht van hedendaagse meningen over onderwerp en methode der kartografie, wil ik opmerken, dat evenals voorheen, ook thans verschillende definities der kartografie als wetenschap populair zijn. Bijv. v. i. sucrtov (1967) meent, dat de kartografie in haar huidige vorm een wetenschap is van het schep- pen en het produceren van kaarten van de aarde, de planeten en de kosmos, maar hij neemt er ook de Problemen van onderwerp en methode in op, en de geschiedenis van de ontwikkeling der kartografie. A. H. robinson, auteur van een bekend leer- boek over de kartografie voor de universiteiten van de U.S.A., definieert in de derde uitgave van dit boek (1969, p. 15) de kartografie als ,,idee, ontwerp en ver- wezenlijking van kaarten" (robinson, 1969). Het spreekt vanzelf, dat de evolutie van de meningen over onderwerp en methode der kartografie oorzaak is van de verschillende benaderingen van de definitie van de struktuur der kartografie en haar onderdelen. Een volledige beschouwing en analyse van dit probleem is niet de taak, die wij ons met dit artikel gesteld hebben. Daarom beperken we ons hier tot een paar körte opmerkingen. Vöör alles moeten we onderscheiden de struktuur en de samenstelling van de kartografie als wetenschap en de leervakken er omheen, die behoren bij een ge- specialiseerde opleiding van kartografen. Tot de onderdelen van de hedendaagse leer van de kartografie hören: - De theoretische fases van de wetenschap, met inbegrip van de leer van onderwerp en methode der kartografie en de leer van de kaart (of, vollediger: van de kartografische uitbeelding van de werkelijkheid). Tot het laatste behoort ook de theorie der kaart-projecties, de generalisatietheorie en de theorie over de manieren van uitbeelding. In deze leer van de symbool-systemen worden ook de soorten, typen en classificaties van kaarten behandeld, evenals hun analyse. - Geschiedenis van de kartografie en kaartproduktie. - Kennis van de bronnen der kartografie (systematisch overzicht en analyse van kartografische bronnen en de daartoe behorende problemen van de theorie der wetenschappelijke informatie). - Theorie en technologie van het ontwerp en de vervaardiging der kaarten. - Theorie en methodes van het gebruik van kaarten. De bovengenoemde onderwerpen der kartografie ontwikkelden zieh, historisch ge- zien, op verschillende tijdstippen en bevinden zieh in hun uitwerking thans in ver schillende stadia van 'rijpheid'. Reeds lang geleden ontstond als bijzonder leervak de theorie der kaartprojectie (als mathematische kartografie). Een lange geschie denis heeft eveneens de 'kartometrie', dat is de leer van het meten en berekenen van coördinaten, lengten, hoogten, oppervlakten e.d. op kaarten. Blijkbaar vormt Onderwerp en methode der kartografie 183 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift IV (1970) Nr. 2

Kartografie | 1970 | | pagina 9