weergave van de verbindingen, vooral de autowegen. De Times Atlas wijdt juist veel meer aandacht aan de verbindingen dan aan de nederzettingen. De Ceskoslo- vensky Vojensk? Atlas treedt het meest in detail bij het weergeven van de hydro- grafie, en geen atlas geeft meer hoogtecijfers. De dichtheid van de nederzettingen is ongeveer hetzelfde als op de Times Atlas. De Atlas Swiata wordt gekenmerkt door een optimale generalisatie van de meeste kaartelementen op bijna alle kaartschalen. Wat betreft de nauwkeurigheid van het aangeven van de kaartinhoud is deze beter dan de Times en de Bertelsmann, en in enkele gevallen zelfs dan de Mira. Conclusie De in dit onderzoek gebruikte analyse-methoden bleken zeer nuttig te zijn voor het verkrijgen van objectieve gegevens over de structuur van en de ideeen achter deze grote kartografische werken. Tijdens de wetenschappelijke en technische voorbe- reiding van de Ceskoslovenskf Vojensky Atlas vormde deze analyse een waarde- volle theoretische achtergrond voor de formulering van de uitgangspunten m.b.t. de indeling en inhoud. De toepassing van statistische methoden bij de analyses maakte niet alleen de be- oordeling van deze atlassen mogelijk op basis van bepaalde fundamentele en conceptionele kenmerken, maar ook konden de onderlinge afhankelijkheid en de logische verbindingen tussen deze kenmerken onderzocht worden. Een verdere uitwerking van deze problemen zal meer nieuwe gegevens aan het licht brengen. Het belang van deze grote atlaswerken verdient deze aandacht ten volle. Kaartreproductie door middel van de kleurenfotografie Bij de Stichting voor Bodemkartering te Wageningen worden jaarlijks veel kaarten vervaardigd, waarop 50 tot 70 kleuren voorkomen. Deze kaarten worden meestal vermenigvuldigd in een zo kleine oplaag, bijvoorbeeld 10 stuks, dat reproductie via offset- of zeefdruktechnieken economisch gezien niet verantwoord is. Vroeger werden van de kaarten 10 lichtdrukken gemaakt, die vervolgens in de tekenkamer met de hand werden ingekleurd. Dit is een tijdrovende en nogal kost bare werkwijze, die verscheidene jaren geleden al vervangen is door het proced6 van de kleurenfotografie. We onderscheiden in de huidige werkwijze drie fasen (zie ook bijgaand schema): Fase 1Vervaardiging handgekleurd model Van de calque van een bodemkaart wordt een haarscherpe lichtdruk gemaakt. 380 Structuur en conceptie van de hedendaagse grole wereldatlassen NOTEN 1. Prof. dr. b. simäk, Universiteit van Brno, Tsjechoslowakije. 2. Overgenomen uit Polski przeglfd karlograftczny, tom 1, 1969 no. 2. J. P. HEEREMA* *j. p. heerema, Hoofd Kartografische afdeling van de Stichting voor Bodemkartering, Wageningen. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift IV 1970) Nr. 4

Kartografie | 1970 | | pagina 14