Kartografische Sectie Structuur en conceptie van de hedendaagse grote wereldatJassen2 1. Inleiding In de na-oorlogse jaren wordt de kartografische produetie gekenmerkt door een nieuwe trend en wel een kwalitatief geheel afwijkende ontwikkeling van de karto grafie, die kan worden beschouwd als het begin van een tweede 'gouden eeuw van de kartografie'. Hij wordt gekarakteriseerd door een toename van het aantal basis- kaarten en een accumulatie van onderzoeksgegevens op het gebied van de social en natuurwetenschappen. De ontwikkeling van het kaarttekenen en van de repro- duetie stimuleren de produetie van kaarten. Grote kaartseries worden gepubliceerd, en deze geven zowel het niveau van kennis en techniek als de culturele rijpheid van de natie, die ze publiceert, aan. De grote geografische atlassen vormen een dominante groep tussen deze kartogra fische werken. De prominente werken van onze tijd zijn in de eerste plaats de Morskoj Atlas (Moskou 1950-1958), Atlas Mira (Moskou 1954), Times Atlas of the World (London 1955-1959), Atlante Internazionale del Touring Club Italiano (Milano 1956), Bertelsmann Atlas International (Gütersloh 1963), Encyclopaedia Britannica International Atlas (Novara 1966), Atlas Swiata (Warszawa 1962-1968), Fiziko-Geograficeskij Atlas Mira (Moskou 1964) etc. Ook de Ceskoslovensky MEDEDELINGEN NR 51 (1970) Bestuur: Ir. p. j. bakker, Voorzitter, Gerard Doulaan 27, Muiderberg; Drs. J. e. romein, Vice-voorzitter, Sluislaan 17, Bergen (N-H); Drs. a. f. Willems, Secretaris, Riouwstraat 5, Den Haag; m. de smit, Penningmeester, Laan van Poot 124 Den Haag, giro 484407; Leden: Prof. dr. ir. c. koeman, De Bilt; Dr. j. j. c. piket, Nijmegen; g. d. raasveldt, Den Haag; A. Ras, Delft; Ir. j. a. c. e. van roermund, Delft; A. van der Waag, Delft. Erelid: Prof. dr. f. j. ormeling, Hilversum. Sub-redactiecommissieProf. dr. ir. c. koeman, Park Arenberg 71De BiltDrs. p. w. geudeke, Schipluiden; Drs. f. j. ormeling Jr., De Bilt. Werkgroep voor de geschiedenis van de kartografie: Mr. b. van 't hoff, Gorssel, Voorzitter; Prof. dr. ir. c. koeman, Park Arenberg 71, De Bilt, Secretaris. Werkgroep kartografische terminologie: Drs. j. e. romein, Sluislaan 17, Bergen (NH), Voor zitter; Drs. e. s. bos, Guido Gezellelaan 17, Delft, Secretaris. Voo r de volgende zaken wende men zieh tot de 2e Secretaris, Drs. G. f. Willems, Riouwstraat 5, 's-Gravenhage: 1. Co rrespondentie betreffende het lidmaatschap van de Kartografische Sectie (adreswijzigin- gen enz.). 2. Bestelling van losse nrs 1,50) en abonnementen op de 'Mededelingen'. 3. Bestelling van losse nrs /2,00) en abonnementen op het 'Kaartbulletin'. Verzoeke alle kopij en recensie-exemplaren te zenden aan het Redactie-secretariaat van het Geografisch Tijdschrift, Noord Houdringelaan 28, Bilthoven. Advertentie-kopij zenden aan Intermedia Groningen N.V., Oude Boteringestraat 22, Groningen. B. SIMAK1 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift IV (1970) Nr. 4

Kartografie | 1970 | | pagina 3