Kartografische Sectie Thematische Kartografie en visuele waarneming Kartografen hebben tot nu toe veel moeite besteed aan het weergeven van sta tistische gegevens door middel van samengestelde Symbolen als cirkelsegmenten met verschillende stralen en kleuren, samengestelde diagrammen of isoplethen - maar men heeft daarbij nog maar zelden nagegaan, of die ingenieuze en wiskundig juiste methoden van weergave bij de kaartgebruiker ook de juiste reactie op- roepen. Men werkt met tekens van verschillende vorm en grootte, met lijnen van verschillende dikte, en met vlakken die varieren in grijswaarde of kleur, zonder te weten hoe deze eigenschappen van de kaartelementen door de kaartgebruiker worden gezien. Men vergeet te vaak dat het karteren in de eerste plaats een optische manier van weergave is, en geen wiskundige. Natuurlijk kan men met hulpmiddelen als linealen en planimeters metingen ver-; richten op de kaart. Deze technieken worden wel op kaarten van kwalitatieve verschijnselen toegepast - (de bepaling van afstanden op topografische kaarten; van hellingen op geomorfologische kaarten; van oppervlakten op vegetatiekaarten MEDEDELINGEN NR 52 (1970) Bestuur: Ir. p. j. bakker, Voorzitter, Gerard Doulaan 27, Muiderberg; Drs. j. e. romein, Vice-voorzitter, Sluislaan 17, Bergen (N-H); Drs. g. f. Willems, Secretaris, Riouwstraat 5, Den Haag; m. de smit, Penningmeester, Laan van Poot 124, Den Haag, giro 484407; Leden: Prof. dr. ir. c. koeman, De Bilt; Dr. j. j. c. piket, Nijmegen; g. d. raasveldt, Den Haag; a. ras, Delft; Ir. j. a. c. e. van roermund, Delft; a. van der waag, Delft. Erelid: Prof. dr. f. j. ormeling, Hilversum. Sub-redactiecommissie: Prof. dr. ir. c. koeman, Park Arenberg 71, De Bilt; Drs. p. w. geudeke, Schipluiden; Drs. f. j. ormeling Jr., De Bilt. Werkgroep voor de geschiedenis van de kartografie: Mr. b. van 't hoff, Gorssel, Voorzitter; Prof. dr. ir. c. koeman, Park Arenberg 71, De Bilt, Secretaris. Werkgroep kartografische terminologie; Drs. j. e. romein, Sluislaan 17, Bergen (NH), Voor zitter; Drs. e. s. bos, Guido Gezellelaan 17, Delft, Secretaris. Voor de volgende zaken wende men zieh tot de Secretaris, Drs. g.f.willems, Riouwstraat 5, 's-Gravenhage 1. Correspondentie betreffende het lidmaatschap van de Kartografische Sectie (adreswijzigin- gen enz.). 2. Bestelling van losse nrs (ä/1,50) en abonnementen op de 'Mededelingen'. 3. Bestelling van losse nrs (ä/2,00) en abonnementen op het 'Kaartbulletin'. Verzoeke alle copij en recensie-exemplaren te zenden aan het Redactie-secretariaat van het Geografisch Tijdschrift, Noord Houdringelaan 28, Bilthoven. Advertentie-kopij zenden aan Intermedia Groningen N.V., Oude Boteringestraat 22, Gro ningen. F. J. ORMELING* Drs. f. j. ormeling, De Bilt. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift IV (1970) Nr. 3

Kartografie | 1970 | | pagina 3