Beknopt verslag van de ICA-conferentie 1970 te Stresa Boekbespreking Nie Van 3 tot 8 mei j.l. had te Stresa de 5e Internationale Conferentie van Kartografen plaats, georganiseerd door de italiaanse kartografische vereniging onder de supervisie van de Inter national Cartographic Association (ICA). Deze technische conferentie vormde in feite de voorbereiding voor het vierjaarlijkse congres van kartografen dat in 1972 in Canada zal worden gehouden. De conferentie in Stresa telde ongeveer 250 deelnemers afkomstig uit 35 landen. Deze groep was samengesteld uit medewerkers van universiteiten en andere onderwijs-instellingen, over- heidsdiensten en particuliere bedrijven. Het hoofdmotief van de conferentie was de kartering van bergachtige gebieden. Een tiental voordrachten met de daarop volgende discussies gaven een duidelijk overzicht van de moge- lijkheden en de methodes. Spectaculaire nieuwe ontwikkelingen op dit terrein hebben zieh niet aangekondigd; wel wordt ernaar gestreefd om de kaarten van bergachtige gebieden duidelijker, overzichtelijker en beter leesbaar te maken. Prachtige voorbeelden vormden een aantal zwitserse en franse kaarten, welke op de tentoonstelling waren geexposeerd. In de plenaire zittingen kwamen voorts de volgende onderwerpen aan de orde: de normalisatie van Symbolen in de thematische kartografie (5 voordrachten) en de kartografie als middel tot expressie en communicatie (12 voordrachten). Vooral dit laatste onderwerp Staat volop in de belangstelling. Men verwacht dat een principiele aanpak van dit onderwerp de kartografie een belangrijke impuls kan geven. Zoals gebruikelijk werd ook verslag uitgebracht van de activiteiten van de vier vaste ICA- commissies: Commissie I: Vorming van kartografen (S. de Brommer, Fr.) met een ontwerp opleidings- programma voor kartografen op verschillende niveaus, een ontwerp voor een internationale bibliografie en een ontwerp voor een enquete betreffende de vorming van kaart-auteurs. Nederland is in deze commissie vertegenwoordigd door A. van der Waag. Commissie II: Kartografische terminologie (E. Meynen, DBR) met een overzicht van de werkzaamheden voor de uitgave van het internationale kartografische woordenboek (13-talig). Nederland wordt hierbij vertegenwoordigd door drs. J. E. Romein. Commissie III: Automatisering in de kartografie (M. Thompson, USA) met een overzicht van de huidige situatie en de mogelijkheden in de nabije toekomst. In deze commissie is Nederland vertegenwoordigd door Prof. D. Eckhart. Commissie IV: Thematische kartografie (V. Sotchava, USSR) met een overzicht van de ont wikkelingen op dit terrein. In deze commissie wordt Nederland vertegenwoordigd door Prof. dr. ir. C. Koeman. Tenslotte werd verslag uitgebracht van de werkzaamheden van de werkgroep Kolacny: informatie en communicatie in de kartografie. Prof. Koeman heeft een belangrijk aandeel hierin; alle eer werd echter gegeven aan de initiatiefnemer Kolacny, die overigens zelf niet in de gelegenheid was om uit Tsjechoslowakije over te komen. Een andere activiteit tijdens deze conferentie was de vorming van een uit twaalf personen bestaand, hydrografisch 'panel', onder de voortvarende leiding van Com. A. Macchiavelli (It.). Voor Nederland nam G. D. Raasveldt hieraan deel. Gedurende de conferentie kon naar keuze een excursie worden gemaakt naar het Istituto Geografico De Agostini te Novara, een kartografisch bedrijf en uitgeverij van o.a. wereld- encyclopedieen, of naar de Touring Club Italiano te Milaan. Een compleet verslag van deze conferentie zal gepubliceerd worden in het Kartographisches Jahrbuch 1971. A. VAN DER WAAG fauser, a., Die Welt in Händen. Kurze Kulturgeschichte des Globus. Schuler Verlaggesell schaft, Stuttgart 1967. 24,5 x 20,5 cm, 184 pp., 36 reprodukties in kleuren. PrijsDM42. De auteur is hoofdeonservator van de kaartenverzameling van de Bayerische Staatsbibliothek, München en reeds bekend als deskundige uit zijn boek Ältere Erd- und Himmelsgloben in 92 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 1 Baye op h< sen bescl 36 ge een histo waar 16e e denk plane afbee werd zijn. werk gekoi H Y D 1 Ll'jst I Numi Zeil-1 1803 1805 1807 1809 1810 1811 1812 Ander 1538 1456 1446 1447 1441 2750 5203 1460 1443 1553 2218 K.N.A.

Kartografie | 1971 | | pagina 12