dicals. Uitgegeven door de Am. Geographical Society, New York, 1947. Overige informatie over handleidingen bij de geografie-research vinden we in het artikel van G. Engelmann, Hilfsmittel der Bibliothekwissenschaft für den Geo graphenin Geographisches Taschenbuch, 1964-1965. Voor een breed wetenschaps-gebied als de geografie bestaan er reeds sedert jaren goede bibliografieen en goede tijdschriften met literatuuruittreksels. Voor de karto- grafie bestaat (nog) geen tijdschrift waarin, op internationaal niveau, uittreksels van artikelen verschijnen, behalve het Russische Referativnij iurnal: Geografija Referatentijdschrift - Geografie), orgaan van het Instituut voor Wetenschappelijke Informatie van de Akademie van Wetenschappen van de USSR. Het verschijnt sedert 1954 maandelijks. Het deel 'Kartografija' hieruit verschijnt sedert 1962 ook afzonderlijk. Jaarlijks worden hierin 1500-2000 excerpten of titelbeschrijvingen op- genomen. In de geodesie wordt er vanuit Dresden bij de 'Zentralstelle für Internationale Dokumentation der Geodäsie' voor uittreksels gezorgd in een tijdschrift Biblio- graphia Geodetica. De hoeveelheid tijd die men aan literatuuronderzoek documentatie) dient te be- steden is, zelfs voor een klein vakgebied als de kartografie, aanzienlijk. De jaarlijkse produktie bedraagt ongeveer 1500 publicaties over kartografische onderwerpen, boeken inbegrepen. Kaarten en atlassen komen er per jaar met tienduizenden bij! Hoe is het, gezien deze cijfers, nog mogelijk om te blijven eisen dat men in al dit documentatiemateriaal het op eigen onderwerp gerichte materiaal gezien, of nog liever, gelezen moet hebben? Hoewel er in de jaren voor 1940 lang niet zoveel kaarten geproduceerd werden als gedurende de laatste kwart eeuw is de hoeveelheid geschriften (waaronder zeer belangrijke) uit de tijd vöör 1940 aanzienlijk. Een extra bezwaar bij de documentatie van deze oude literatuur is dat ze vaak voorkomt in tijdschriften, rapporten en verslagen die niet in de eerste plaats voor de kartografen bestemd waren. Dit vindt zijn verklaring in het feit dat de meeste kartografische tijdschrilten uit de jaren na 1940 dateren en dat het vakgebied kartografie vöör 1940 zelden expliciet behandeld werd. Deze inleidende opmerkingen zouden ook voor een andere discipline dan de karto grafie kunnen gelden, want het probleem van de documentatie, of, anders gezegd, van de ontsluiting en het toegankelijk maken van een categorie vakwetenschap is een algemeen probleem. In zijn algemeenheid raakt het onze samenleving en wel dusdanig dat het niet- of onvoldoende functioneren van de documentatie voor sommige vakgebieden tot ernstige storingen in de organisatie of in de produktie kan leiden. Voor de kartografie zal een siecht functionerende documentatie hoogstens tot n utteloos werk of tijd- en geldverspilling leiden. In de geneeskunde daarentegen kan het siecht functioneren van de documentatie iemands gezondheid of leven kosten. Omdat de overstelpende hoeveelheid informatie op alle gebieden van wetenschap (evenals zovele andere onderwerpen die verband houden met de explosieve ont- wikkeling van de samenleving), als een internationaal probleem beschouwd wordt, tracht men er op internationaal en op nationaal niveau iets aan te doen. Regeringen richten instituten op en particuliere organisaties gaan hun klanten tegen betaling helpen. Het is duidelijk dat daarbij in deze tijd gebruik gemaakt wordt van Com puters en data-banks. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 1 g5

Kartografie | 1971 | | pagina 5