Gezien de bescheiden plaats die de kartografie in de hierarchie van de wetenschappen inneemt is het niet te verwonderen dat 'het apparaat' waarmee men documentatie bedrijft op het ogenblik nog vrij primitief en conventioneel is. I. Kaartsystemen Er bestaan, internationaal bezien, enkele omvangrijke kaartsystemen waarin een maximum aan literatuurinformatie is opgenomen. Twee van deze grote biblio- grafische apparaten worden hier vermeld: a. Generalkatalog des Kartographischen Schrifttums (G.K.K.). In: Institut für Landeskunde, Bad Godesberg, D.B.R. b. Bibliography of cartography. In: Library of Congress, Map- and Geography Division, Washington, D.C. Informatie uit het reuzen-kaartsysteem te Bad Godesberg is slechts ter plaatse te verkrijgen. Dit is, objectief bezien, een dwaze toestand omdat: le de arbeid door een groot aantal documentalisten hierin gestopt een siecht rendement heeft; 2e de zo noodzakelijke standaardisering niet gestimuleerd wordt omdat men op andere plaatsen öök een groot documentatiesysteem gaat opbouwen. Van de Bibliography of Cartography in de Library of Congress kan men een microfilm met 40 000 titels kopen voor 95.plus nog acht Supplement film- rollen voor 34. Grote kaartsystemen kunnen ook op de volgende manier gepubliceerd en ver- spreid worden: Men fotografeert het gehele kaartsysteem waarbij bijv. 10 kaartjes op het formaat van DIN A 4 komen te staan. Reproductie d.m.v. offset levert een bibliografie in boekvorm die tot een zeker jaar gaat (bijv. 1968). Deze manier van publiceren werd reeds voor vele vakgebieden verwezenlijkt. De uitgever van dit type bibliografie is G.K. Hall Co., 70 Lincoln Street, Boston, Mass. Enkele titels uit de catalogus van G.K. Hall (met de prijzen): Research Catalogue, American Geographical Society, N. York. 15 vol. 865. Index to maps in books andperiodicals, American Geographical Society, N. York. 10 vol. 650, Dictionary Catalogue, Map Division, New York Public Library, 10 vol. 800, Catalogues of the John Crerar Library, Chicago. (Science and Technology) Author-title, 35 vol. 2270. Classified subject, 42 vol. 2820. Door zulke bibliografieen of catalogi aan te schaffen krijgt men, zonder zelf de kosten voor documentatie te moeten dragen, snel de beschikking over een goede research-catalogus. (In de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam bevinden zieh de bovengenoemde catalogi van de American Geographical Society.) Een belangrijk bezwaar blijkt in de bijhouding te liggen: Gebruikers van bibliografieen zijn meestal gelnteresseerd in recente informatie. Die is niet aanwezig in de boven genoemde werken. Om dit te verhelpen laat de uitgever Supplementen verschijnen. Of dit het bezwaar ondervangt moet nog blijken, want de methode van biblio grafieen in de vorm als bovenstaande is betrekkelijk nieuw. C. BIBLIOGRAFIEEN 86 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 1

Kartografie | 1971 | | pagina 6