Voor de fotogrammetrie dient de International Bibliography of Photogrammetry15 een kaartsysteem, begonnen in 1956, waarvan de organisatie berust bij het Inter- tij national Institutefor Aerial Survey and Earth Sciences (I.T.C.), te Delft (vanaf 1971 tij te Enschede). Voor de moderne documentatie van de gezamenlijk vakliteratuur uit bi de geodesie, de fotogrammetrie en de kartografie wordt belangrijk werk verricht Kt door het Institut für Angewandte Geodäsie te Frankfurt am Main. Dit instituut ge geeft een documentatie op kaartsysteem uit: Referate Kartei des IFAG-Dokumen- G tationsdienstes. Daarnaast publiceert het IFAG de officiele klassificatie voor het re Universal Decimal Classification System (UDC) voor de bovengenoemde vak- co gebieden. III. Bibliografieen van oude literatuur Uiteraard is actuele literatuur belangrijker dan literatuur uit bijv. de jaren 1900- Di 1940. Voor vele onderzoekers kan deze periode echter van grote betekenis zijn. co Daarom is het goed te weten dat in de bovengenoemde Generalkatalog des Karto- inl graphischen Schrifttums te Bad Godesberg en de Bibliography of cartographv van de gr; Library of Congress ook veel literatuurtitels uit de jaren van vöör 1940 voorkomen. wa Voorts wordt er nog op gewezen dat de literatuur uit de periode 1943-1954 ver- nie meld wordt in het boek Die Kartographiegepubliceerd door H. P. Kosack en on K. H. Meine, uitgegeven door Astra Verlag (Kartographische Schriftenreihe, ve: Bd. 4, 1955). Di De meeste neven-gebieden van de kartografie, bijv. reproduktietechniek, auto- rir matisering, vindt men, voor zover ze op kaarten van toepassing zijn, vermeld in de ge bovengenoemde documentatiesystemen. Een neven-gebied, de geschiedenis, wordt hie echter niet in optimale vorm in die vakbibliografieen vermeld. Dankzij specialis- D tische hulp van de kaarten-historici beschikken we toch over een zeer uitvoerige La, bibliografie van de historische kartografie. Deze is gepubliceerd in de jaarlijkse 2 nummers van het tijdschrift Imago Mundi, uitgegeven door N. Israel, Amsterdam, waarvan in 1970 het deel XXIV versehenen is. Da In de inleiding van dit artikel werd er reeds op gewezen dat men met het opzoeken ge\ van de titels van vakliteratuur nog maar een eerste stap heeft gedaan op de weg zot van het literatuuronderzoek. De tweede stap dient het opvragen van boek of het tijdschrift in een bibliotheek te zijn en als laatste stap volgt het lezen. De hinder- gra palen op deze weg kunnen vele zijn, vooral wanneer het oude literatuur betreft en Lo wanneer het gevraagde boek of tijdschrift slechts in het buitenland aanwezig blijkt geg te zijn. De beoefenaren van de historische kartografie zijn echter in een bevoor- Na deelde positie, want hun wordt oude en moeilijk toegankelijke literatuur in de Ka vorm van herdrukken aangeboden in de reeks Acta Cartographica. Bijna twee- lun honderd artikelen over historische kartografie zijn reeds herdrukt in negen banden unc (1970), uitgegeven en voort te zetten door Theatrum Orbis Terrarum Ltd., kar Amsterdam. (He IV. Vaktijdschriften De beste en de actueelste informatie over studies die op het gebied van de moderne kartografie verschijnen dient men aan de vaktijdschriften te ontlenen. Een opgave van alle tegenwoordig verschijnende kartografische tijdschriften vindt men in de artikelen van K. A. Salichtchev, Die kartographische Zeitschriften der Erde, Petermanns Geographischen Mitteilungen, 1966-2, en van K. H. Meine, Zeit schriften und Schriftenreihen für Kartographie sowie geodätische und geographische Zeitschriften mit kartographischen Beiträgenin Geographisches Taschenbuch, 88 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 1 K.N. D.

Kartografie | 1971 | | pagina 8