Uit de tijdschriften Met heel wat dementen uit deze oro-hydrografische kaart van Belgie - die inderdaad van hoog gehalte mag genoemd worden - krijgt de kaartredaktie de kans een zeer degelijke instruktieve kaart te maken, die goed zal onthaald worden in de onderwijswereld. Uit een seminarie voor Kartografie, DR. FR ANS DEPUYDT, LeUVen. castner, H. w. and A. H. Robinson, Dot area Symbols in cartography, the influence of pattern on their perception. Technical monograph no. Ca-4, American Congress on Surveying and Mapping, Cartography Division, Washington D.C. 1969. 28 x 21 cm, 78 pp. fign. Prijs 2.50. Prof. robinson, die zieh naast zijn algemene leerboek van de kartografie ook bezig houdt met fundamenteel onderzoek van kaartelementen en karteermethoden, heeft zieh samen met castner nu ook geworpen op het onderzoek van door rasters verkregen stippatronen. Ze bestuderen de visueie eigenschappen daarvan, en de invloed die verschillende patronen (regel- matige strueturen die door herhaling van identieke, losstaande tekens, in dit geval punten. ontstaan) hebben op de waarneming van grijstinten. In deze Studie worden eerst de karakteristieken van stippatronen nagegaan - de vorm en grootte van de stippen afzonderlijk, hun onderlinge afstand en ligging, en de orientatie en de met een densitometer te bepalen zwarting of lichtwaarde van het patroon als geheel. Deze karakteristieken geven samen de visueie impressie, die ontstaat door mentale integratie van de eigenschappen daarvan. Het blijkt primair een reactie te zijn op de hoeveelheid inkt en de manier waarop die inktstippen over het oppervlak verspreid zijn. De invloed van een patroon wordt dan bepaald door de werkehjke en de waargenomen zwarting van het oppervlak dat bedrukt is) te vergelijken - dat gaat door middel van 'scaling', het toekennen van numerieke waarden aan mentale responsen. Dergelijke testtechnieken voor het bepalen van de visueie indruk van grafische dementen hebben we nog weinig in de kartografie gezien.en daarom alleen al is dit een belangwekkende Studie. Bovendien worden opbouw en uitwerking van de tests voorbeeldig met verklärende tekst begeleid. F. J. O. Zumstein Katalog 1970, mit Stichwortregister. 7e druk. Zumstein's Landkartenhaus, München 1970. 24 x 17 cm, 550 pp. Prijs DM 24.80. Deze jaarlijks verschonende catalogus van bij Zumstein te verkrijgen kaarten is in de eerste plaats op Duitsland geörienteerd. Deze editie is goed bijgehouden, en daardoor ook voor Nederlandse kaartbibliotheken een uitstekende bron voor actuele informatie. Voor een jaarlijks terugkerende uitgave ligt de prijs aan de hoge kant te meer omdat voor optimaal nut van de catalogus ook de 'Ergänzungsband' met kaartbladwijzers aangeschaft moet worden DM 19.80. kartografie, verzorgd door f. j. ormeling, Geografisch Instituut, Utrecht. Cartactual No 20 (Vol. 5, no 4, Budapest 1969) bevat o.a. een inhoudsopgave van de van 1965 tot en met 1969 versehenen afleveringen. Terra Vol. 81 no 2, Helsinki 1969 (uitg. Fins Aardrijkskundig Genootschap) is een speciaal nummer, gewijd aan de standaardisering van Finse namen voor geografische Objekten buiten Finland. Ca 1000 van deze namen worden gei'dentificeerd en in hun gestandaardiseerde schrijfwijze weergegeven. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 2

Kartografie | 1971 | | pagina 12