Acta Geographica No 77, 3e trimester 1969, Parijs (uitg. Societe de Geographie) is geheel gewijd aan de Atlas de Paris et de la region parisienne. Bespreking van de organisatie van het redaktionele werk en van de inhoud van de afzonderlijke kaartbladen, waardoor het een beknopte handleiding voor de atlas wordt. World Cartography Vol. IX, New York 1969 (uitg. U.N. Dept. of Economic and Social Aflfairs) bevat o.a. de Studie van R. janicot, General Organization, execution and costs of cartographic work (met voorbeelden van het I.G.N., Parijs), en van j. tricart over de voordelen van geomorfologische boven topografische kaarten bij ontwikkelingsstudies van kleine gebieden. Prijs/5,50. International Map of the World on the Millionth Scale Report for 1967. New York 1969. (Uitg. U.N. Dept. of Economic and Social Affairs). Hierin een uitgebreide beschrijving van de samenstelling en de produktie van de fraaie Japanse bladen van de Internationale Wereldkaart 11 milj. Verder de stand van uitgave van de I.W.K, in 1967. Polski Przeglad Kartograficzny Vol. 1 no. 3, Warschau 1969 bevat een artikel van a. marks over de kartografie van de maan, waarin de ontwikkeling wordt beschreven van deze kartografie-tak van galileI tot en met de Surveyors. Met Engelse summary. In Vol. 1 no 4 verscheen het tweede deel van een artikel van s. pietkiewicz, 50 jaar karto grafie in onafhankelijk Polen. Het is een uitgebreid en goed gedocumenteerd overzicht (in het Pools) van de kartografische produktie in dit land na W.O. II waarin de nadruk gelegd wordt op internationale uitgaven en op de ontwikkeling van de kartografie als een tak van de weten- schap in Polen. Mitteilungen der Österreichischen Geographischen Gesellschaft Band 110, Heft II/III, Wenen 1968, geeft in het gedeelte Schulgeographie een artikel van h. berann, Aus meiner PanoramawerkstätteFoto's en een gekleurde reproduktie van pano- rama's en 'Vogelschaukarten' geven een voorbeeld van de knappe techniek van deze karto grafische kunstenaar. Bulletin d'Information de l'I.G.N. In no 9, dec. 1969, is een serie begonnen over de buitenlandse centra van het Institut Geo- graphique National, de Franse topografische dienst, te Parijs. In dit nummer wordt van pp. 39-48 aandacht gewijd aan de werkzaamheden van het filiaal in Madagascar. Belangrijk is een artikel van j. hurault, Application de la photo-interpretation auxprojets de developpement regional en Afrique tropicale. Methodologie de Venquete regionale. De opzet van regionaal onderzoek door middel van de interpretatie van luchtfoto's en thematische karteringstechnie- ken op grond van luchtfoto's wordt hier behandeld. lzvestija Akademii Nauk SSSRSerija geograficeskaja In no 5, 1969, pp. 21-29 een artikel van n. f. leontyef (Geografisch Instituut te Moskou), Resultaten en Problemen van de Sovjet-russische kartografie. Een engelse vertaling van dit artikel is versehenen in Vol. XI no 4 (april 1970) van Soviet Geography. De traditionele indeling van het kartografie-onderwijs in de Sovjet-Unie beantwoordt door de groeiende specialisatie in de verschillende thematische takken (agrarische kartografie, geomorfologische kartografie etc.) met hun uiteenlopende interessen niet meer aan de eisen van de praktijk. leontyef wijst op de groeiende noodzaak de research en het onderwijs in de kartografie te herstruetureren. In de opleiding moet de nadruk meer vallen op de technische kartografie en de bronnenstudie. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V 1971) Nr. 2 189

Kartografie | 1971 | | pagina 13