Kartografie In memoriam Dr. Raleigh Ashlin Skelton Op 7 dec. 1970 overleed aan de gevolgen van een auto-ongeval dr. raleigh ashlin (peter) skelton, in de ouderdom van 64 jaar. Een man van buitengewone begaafd- heid en voortreffelijke karaktereigenschappen is daarmee veel te vroeg aan zijn gezin, zijn vele vrienden en aan de kringen van de wetenschapsbeoefening ont- vallen. skelton was een geleerde van internationaal niveau en een autoriteit op het gebied van de geschiedenis van de kartografie en van de ontdekkingsreizen. Of, zoals The Times van 11 december schreef: „He had established through his promotion of the history of cartography and his own distinguished scholarship an unchallenged international reputation." Van 1946 tot zijn pensionering in 1966 bekleedde hij de functie van Superintendent van de kaartenverzameling van het British Museum. Vanaf 1960 leidde hij de redactie van het internationale tijdschrift lmago Mundi (opgericht in 1935 door leo bagrow). Hij was van 1946 tot 1966 Honorary Secretary van de Hakluyt Society. Naast zijn voortdurende productivi- teit op het terrein van historisch-kartografisch onderzoek werd hij herhaaldelijk geconsulteerd door buitenlandse instellingen op het gebied van de geschiedenis der ontdekkingsreizen. Zo viel hem de moeilijke taak toebedeeld om de befaamde 'Vinland Map' voor de Yale University te analyseren, waarvan hij de resultaten in een briljant expose publiceerde. Voorts is het tegenwoordig meest gebruikte handboek voor de algemene geschiedenis van de kartografie door hem naar het oorspronkelijke werk van l. bagrow bewerkt nl. bagrow-skelton, History of Cartography. Van de vele publicaties zijn de volgende tot zijn meest bekende te rekenen: Decorative Printed Maps, ExplorersMaps. Zijn carto-bibliografie County Atlases of the British Isles, verscheen een week voor zijn tragische dood. In 1965 werd hij onderscheiden met de gouden medaille van de Scottish Geo- graphical Society en in 1970 met de Victoria Gold Medal van de Royal Geo- graphical Society. skelton's talrijke bibliografische inleidingen op de facsimile uitgaven van oude atlassen door de Amsterdamse uitgevers Theatrum Orbis Terrarum hebben zijn deskundigheid voor een groot publiek toegankelijk gemaakt. De enorme werk kracht van deze man heeft het mogelijk gemaakt dat een generatie van vakgenoten, overal over de wereld verspreid, hun vorming en hun werkmethoden voor een belangrijk deel aan hem konden ontlenen. Zijn centrale positie als Superintendent van de kaartenverzameling van het British Museum, een der belangrijkste ter wereld, gecombineerd met zijn karaktereigenschappen van hoffelijkheid en hulp- vaardigheid, hebben voor nu en later zijn geesteskenmerk op de vakbeoefening gedrukt. Het mag dan al waar zijn dat wat skelton bij zijn leven verricht heeft voor ons en voor degenen die na ons komen van blijvende betekenis geweest is, zijn onver- wacht einde op de in hoge mate onveilige britse wegen heeft een diep gevoel van bedroefdheid en gemis over ons gebracht. We zullen zijn vriendschap, zijn stimu- lerende belangstelling en zijn grote hulpvaardigheid heel erg missen. c. KOEMAN K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 2 179

Kartografie | 1971 | | pagina 3