I Catalogi van karteringsdiensten Deze brengen ons direkt aan de bron van de kartografie. De producent zelf kan uiteraard de beste informatie geven over wat hij gemaakt heeft. Vrijwel alle topo- grafische diensten geven catalogi uit. Het enige probleem is er voor te zorgen dat men de nieuwste uitgave bezit. Deze kan besteld worden bij de topografische diensten, waarvan men de adressen kan vinden in: World Cartography, tijdschrift uitgegeven door het kartografische bureau van de Economic and Social Council van de United Nations, New York. Hiervan is Vol. VIII belangrijk voor de over- zichten van de stand van de wereldkartering. De adressen van officiele karteringsdiensten staan ook vermeld in het Geographi sches Taschenbuch1966-1969. Naast de vele nationale, kennen we ook de inter nationale instellingen waaraan een karteringstaak is toebedeeld, bijv.De Inter national Civil Aviation Organization (I.C.A.O.) en het International Hydrographie Bureau. Dit bureau geeft een serie zeekaarten uit: de International Bathymetric Chart of the Oceans, schaal i 10 miln. Hoewel de naam anders doet vermoeden, worden de bladen van de Internationale Wereldkaart 1 I miln. niet door een internationale organisatie uitgegeven. Aan de staten - landen is de taak toebedeeld die bladen te vervaardigen die binnen hun territorium liggen. De voorschriften voor de uitvoering van deze kaarten zijn vastgesteld op de 'United Nations Technical Conference' te Bonn, in 1962. Het Cartographic Bureau van de United Nations organiseert de samenwerking tussen de landen en publiceert de over- zichten van de stand van de kartering, in het jaarlijks verschijnende International Map of the World 11 000 000. Naast de bladen die volgens de officiele voorschriften zijn samengesteld worden er door militaire karteringsdiensten kaartseries uitgegeven op de schaal 1 1 miln., die de gehele wereld bedekken. Bijv. door de Army Map Service (A.M.S.) van de Verenigde Staten en door de Geographical Section General Staff (G.S.G.S.) van Groot Brittannie. Deze grote militaire karteringsdiensten vervaardigen naast de geheime militaire topografische kaarten ook overzichtskaarten op de schalen 1 1 miln. etc. welke voor iedereen verkrijgbaar zijn. Men vindt ze, met blad- wijzers, opgenomen in de zgn. Exchange Catalogue van de A.M.S. (Deze dienst heet tegenwoordig TOPOCOM (U.S. Army Topographie Cowmand). Uit de complexe toestand in de verschillende uitgaven van de Internationale Wereldkaart 1 1 miln. wordt men het beste wijs wanneer men raadpleegtE. Mey- nen, International bibliography of the Map of the World, (I.M.W.), Bonn, 1962. De tweede internationale wereldkaart, op de schaal 1 2,5 miln., is geheel homo- geen van samenstelling. Zijn vervaardiging wordt niet door de Verenigde Naties begeleid, maar door de Staats-karteringsdiensten van de Sovjet-Unie, Polen, Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije en Hongarije. Voor die landen welke vroeger tot het koloniale rijk van Groot-Brittannie be- hoorden kan men in de meeste gevallen de topografische kaarten betrekken van het Britse Directorate of Overseas Surveys (D.O.S.). Deze dienst geeft een omvangrijke catalogus met bladwijzers uit, waarop regelmatig aanvullingen verschijnen. Voor sommige delen van het vroegere koloniale rijk van Frankrijk worden nog topo grafische kaarten vervaardigd door het Institut Geographique National (I.G.N.) te Parijs. Op het gebied van de maritieme kartografie hebben de grote staten de grootste karteringstaak. Er wordt ook hier veel dubbel werk gedaan. Zo vervaardigen zowel Engeland, de Verenigde Staten, als de Sovjet-Unie zeekaarten van alle K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 2 181

Kartografie | 1971 | | pagina 5