kusten van de wereld. Daarnaast vervaardigt elke zeevarende Staat de kustkaarten van zijn eigen territorium. Voor informatie over zeekaarten kan men het beste de catalogus van het Britse Hydrographie Bureau, de zgn. Catalogue of Admiralty Charts raadplegen, of die van de U.S. Naval Hydrographie Office. Tenslotte vermelden we in deze categorie nog een serie zgn. indexkaarten van de Zuid-en Midden-Amerikaanse landen. Deze zijn samengesteld en uitgegeven door de Pan American Union te Washington. De titel van deze serie 'catalogi' luidt: Annotated Index of Aerial Photographic Coverage, and Mapping ofTopography and National Resources. Op deze bladwijzers vindt men voor verschillende Amerikaanse staten een overzicht van de stand van de luchtfotografie, de geologische, pedologi- sche en topografische kartering. Het zijn echter geen catalogi waaruit men kaarten bestellen kan. II Catalogi van particuliere uitgevers en boekhandelaren Het aantal uitgevers van kaarten, atlassen, stadsplattegronden, reisgidsen, leer- middelen etc., is dermate groot dat er niet aan begonnen kan worden daaruit een selectie te maken. In West-Duitsland telt men bijv. meer dan 30 particuliere uitgevers die zieh mede- of uitsluitend op kartografisch gebied specialiseren. Daarnaast bestaan er winkeis die zieh uitsluitend op de verkoop van kaarten, reisgidsen etc. richten. De grootste daaronder zijn in Europa: Reise- und Verkehrsverlag, Stuttgart Zumstein's Landkartenhaus, München Edward Stanford Ltd., London Bovengenoemde zaken geven regelmatig catalogi uit, waarvan die van de Reise- und Verkehrsverlag de beste is. Daarin vindt men bladwijzers die het afzonderlijk raadplegen van de catalogi van topografische diensten vaak overbodig maken. 'Mezjdoenarodnaja Kniga', de officiele Russische boeken in- en exportfirma, geeft ieder jaar een catalogus Karti i Atlasi uit van de kartografische publikaties die in dat jaar vanuit de U.S.S.R. in het buitenland te verkrijgen zullen zijn. Een selectie uit de adressen van de internationale markt van kaartenhandel en kaartenproduetie vinden we vermeld in een recent nummer van het Amerikaanse tijdschrift Special Libraries, uitgegeven door de Special Libraries Association (febr. 1970). III Bibliografieen en bibliotheekcatalogi De Bibliographie Cartographique Internationale is de enige internationale biblio grafie waarin door medewerking van vele landen alle versehenen kaarten opge- nomen kunnen worden. 'Kunnen', want door gebrekkige medewerking is het werk allesbehalve kompleet en verschijnen de jaargangen te lang na het uitkomen van de kaarten. Deze bibliografie wordt uitgegeven door het Comite National Frangais de Geographie, onder auspicien van de Union Geographique Internationale. Hij is regionaal ingedeeld en voorzien van een index. Het nut van een incomplete en niet up-to-date bibliografie Staat niet in verhouding tot het werk wat eraan ten grondslag ligt. Naar mijn mening is de tijd voorbij waar in we met een verouderde werkwijze zulke werken kunnen samenstellen. Hierin kan thans de Computer met data-bank verbetering brengen. Meer nut en meer zin heeft het samenstellen van zgn. 'subject' bibliografieen, d.z. bibliografieen waarin alle kaarten over een onderwerp opgenomen zijn. We kennen reeds die over vegetatiekaarten en bodemkaarten. (Voor een opgave van reeds versehenen 'subject' bibliografieen raadplege men de laatste 10 nummers van 182 K.N.A.G. Geograftsch Tijdschrift V (1971) Nr. 2

Kartografie | 1971 | | pagina 6