Bibliotheca Cartographica). Er verschijnen ook bibliografieen gewijd aan het kaartmateriaal beschikbaar over afzonderlijke landen - bijv. 'Bibliographie Hydrologischer Karten von Deutschland, Bad Godesberg 1969; Bibliographie von Landnutzungskarten Deutschlands, door H. P. Kosack, Bad Godesberg 1968; J. Nougier, Bibliographie Cartographique des lies Kerguelen, Paris 1967. Bibliotheekcatalogi van kaarten en atlassen, als boek of als kaartsysteem ge- reproduceerd, verliezen hun betekenis wanneer ze niet bijgehouden worden, behalve voor de historische kartografie. Er bestaat een onvolprezen catalogus van alle atlassen (ruim 10 000) in de Library of Congress, Washington D.C.: List of atlases in the Library of Congress. Met deze catalogus in boekvorm werd in 1909 door P. Lee Phillips begonnen. Het werk bestaat thans (1970) uit zes banden. Enkele duizenden nieuwe aanwinsten zullen weldra in deel zeven vermeld worden. Een tweede indrukwekkende catalogus is de Catalogue of printed maps and atlases in the British Museum, gepubliceerd in 1968, bestaande uit dertien folio-banden. Ook hierop zullen supplementdelen verschijnen. Hiervöor werd reeds geschreven hoe fiches-catalogi en fiches-documentatie- systemen in boekvorm gereproduceerd kunnen worden. Bij de voorbeelden die daarbij gegeven werden, is ook een kaartencatalogus, nl. die van de New York Public Library, de Dictionary Catalogue, Map Division, bestaande uit tien banden. IV Aanwinstenlijsten van bibliotheken Deze vormen een belangrijk hulpmiddel bij de aanschaffingsprocedure voor kaart- verzamelingen. Een grote bibliotheek die over veel ruimte, staf en geldmiddelen beschikt, zal zoveel mogelijk kaarten aan willen schaffen. De aanwinstenlijsten van andere, vaak gespecialiseerde, bibliotheken helpen daarbij. Maar ook al zou men niet tot aanschaffing overgaan, dan vormen zulke lijsten belangrijk documentatie- materiaal voor de onderzoeker die naar het bestaan van de nieuwste kaarten vraagt. De onderstaande bibliotheken publiceren aanwinstenlijsten, waarop men zieh abonneren kan: British Museum, London; Bibliotheque Nationale, Paris; Royal Geographica! Society, London, in het tweemaal 'sjaars verschijnende: New geographical literature and mapsSovjet-Uniein de Annais of the publications of the Byelorussian Soviet Social ist Republic. V Aankondigingen in vaktijdschriften Van de tientallen vaktijdschriften die öf geheel öf gedeeltelijk aan de kartografie gewijd zijn, bevatten er een aantal uitvoerige mededelingen over nieuw versehenen kaarten en atlassen. De belangrijkste zijn: Berichte zur deutschen Landeskunde, Bad Godesberg, waarin vnl. de nieuwe Duitse kaarten en atlassen opgenomen zijn. Surveying and Mapping, Washington D.C., waarin een rubriek 'Distinctive Recent Maps' is opgenomen. Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswesen, uitgave van het Institut für Angewandte Geodäsie, Frankfurt am Main, met een internationaal geörienteerde opgave van nieuw versehenen kaarten. Universo, uitgegeven door het Istituto Geografico Militare, Firenze, met een opgave van de nieuwe kaarten, door dat instituut uitgegeven. International Hydrographie Bulletin, Monaco, met een opgave van nieuw ver sehenen zeekaarten. Cartographic Journal, tijdschrift van de British Cartographic Society, Glasgow, K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 2 183

Kartografie | 1971 | | pagina 7