bevat een rubriek 'Recent Maps'. toes Boletin de Information, uitgegeven door de Servicio Geogräfico del Ejercito, her- Madrid, vermeldt de nieuwe kaarten door deze dienst gepubliceerd. vanj Geodezija i kartograßja, tijdschrift van het hoofdbureau voor Geodesie en Karto- nieu grafie van de Ministerraad der USSR geeft in de rubriek Bibliografija aankondi- wor gingen van nieuwe kaarten en literatuur. De Current Geographica! Publications, 10 x per jaar uitgegeven door de American min Geographical Society, Washington, bevat in section 3 van iedere uitgave een lijst elec van nieuwe kaarten en atlassen. kaa Geographical Journal, tijdschrift van de Royal Geographical Society, London, en c heeft een rubriek 'Cartographical Survey' met besprekingen van nieuwe atlassen en proi kaarten. van Het tijdschrift Geography and Map Division Bulletin van de Special Libraries Kar Association is weliswaar geen kartografisch vak-tijdschrift, maar bevat een uit- He voerige lijst met nieuwe kaarten, samengesteld door een staflid van de Library of Cor Congress. Dit tijdschrift wordt uitgegeven door de zeer enthousiaste sectie 'Map De Libraries' van de bovengenoemde Amerikaanse Association en weerspiegelt op een Los sympathieke manier de goede sfeer en de toewijding die onder de beheerders van Het kaartenverzamelingen heerst. zijn I BN VI Auteursrecht registraties Di In sommige staten kent men het wettelijk voorschrift dat een exemplaar van elk in tecl dat land gedrukt stuk, hetzij boek, tijdschrift, krant, kaart of pamflet in een daartoe daa aangewezen staatsdepot gedeponeerd moet worden. Deze, oorspronkelijk van nor Napoleon afkomstige, wettelijke maatregel duidt men aan als 'Depot Legal' of de i 'Legal depot'. gro Nederland heeft in het begin van de 19e eeuw deze maatregel ook gekend, maar woi is er van afgestapt, hoewel thans weer voorbereidingen getroffen worden om hem in te voeren. Het staatsdepot is meestal de Nationale- of Staatsbibliotheek. In de Dit Verenigde Staten waar deze wettelijke maatregel ook bestaat, is het de Library of zon Congress. ma De aanwinsten worden gepubliceerd in een gedrukte catalogus: Catalogue of log Copyright Entries. De sectie Maps and Atlases wordt tweemaal per jaar uitgegeven. K Het is duidelijk dat een catalogus van zgn. 'Copyright entries' de meest betrouw- Lib bare en meest complete informatie over de nieuwe kaarten en atlassen uit het land kaa van uitgifte bevat. I FI kaa kaa Dit artikel werd begonnen met een algemene inleiding over de hulpmiddelen bij het ove verzamelen van informatie over kaarten en atlassen en over kartografische lite- arb ratuur. De nadruk werd gelegd op het wetenschappelijk criterium van de studies over en met behulp van kaarten. Het verzamelen van de noodzakelijke informatie kost tijd. Hoe beter de documen- *Ht tatie-afdeling van een bibliotheek ingericht is, des te minder tijd gaat er heen met het zoeken naar literatuur. Het opzoeken van kaarten is, in het algemeen ge- sproken, moeilijker dan het opzoeken van literatuur over een bepaald onderwerp. De gebrekkige catalogisering van kaarten en de vaak gebrekkige opberging is daarvan de oorzaak. De beste 'ingang' tot de kaartenverzameling is vaak het ge- heugen van een ervaren kaarten-bibliothecaresse of -bibliothecaris. Deze primitieve 184 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 2 Kd SLOT Z(

Kartografie | 1971 | | pagina 8