toestand kan verbeterd worden, wanneer tientallen bibliotheekassistenten gaan her-catalogiseren en wanneer alle kaartenbibliotheken van voldoende grote om- vang een specialist als bibliothecaris gaan aanstellen. Echter, een dergelijk aantal nieuwe personeelsposten zal, althans in Nederland, niet toegewezen kunnen worden. De gebrekkige ontsluiting van Nederlandse kaartenverzamelingen kan op een minder kostbare en meer effectieve wijze verbeterd worden wanneer men van de electronische informatie verwerking gebruik maakt. Daartoe is nodig dat het kaarten- en atlassenbestand via de Computer in een 'data-bank' wordt opgeslagen en dat de kaartenbibliotheken in Nederland daarop worden aangesloten. Met een proefproject in die zin is inmiddels begonnen. (Zie de mededeling van Drs. E. H. van de Waal, De Nederlandse Stichting Informatie- en Documentatiecentrum voor de Kartograße, Geogr. Tijdschrift 1970, pp. 282-284 en 475-478.) Het Nederlandse proefproject volgt het Marc II systeem van de Library of Congress, waarvan de kaartencatalogus reeds gedeeltelijk op magneetbanden Staat. De kaartencatalogus van de Universiteitsbibliotheek van de Univ. of California, Los Angeles (200 000 titels) is reeds geheel in een computergeheugen opgeslagen. Het Departement of Geography van de University of Washington, Seattle heeft zijn kaartenbestand in een computergeheugen opgeslagen en werkt met een voor de IBM 7094 geschreven opzoekprogramma. Uit de bovenstaande voorbeelden blijkt dat kaartenverzamelingen de moderne technieken van informatie-opslag en -verspreiding volgen. Naar mijn mening is daarmee het uitzicht geopend op een normalisering van het catalogiseren. Een normalisering die boven de nationale Systemen Staat wanneer, zoals in Nederland, de Computer programma's voor catalogiseren en opzoeken met die van 's werelds grootste kaartenverzameling, de Library of Congress, in overeenstemming gebracht worden. Dit artikel werd geschreven in een periode die gekenmerkt wordt door een bij- zondere activiteit in de groep van de kaarten-bibliothecarissen. Deze activiteit manifesteert zieh niet alleen in de hierboven geschetste ontwikkelingen op techno logisch gebied, maar ook op organisatorisch gebied. Kort geleden werd er een onderafdeling van de International Federation of Library Associations (IFLA) opgericht: nl. een internationale organisatie van kaarten-bibliothecarissen. Het eerste project dat door deze onderafdeling van de IFLA wordt aangepakt is het samenstellen van een internationale gids voor kaartenverzamelingen: een World Directory of Map Collections. Zoals die aangekondigde gids een internationale wegwijzer wil zijn voor de kaartgebruiker, hopen we met dit artikel enige voorlichting verschaft te hebben over de hulpmiddelen die tegenwoordig de kaartgebruiker bij zijn documentatie- arbeid ter beschikking staan. *Het eerste deel van dit artikel verscheen in Geografisch Tijdschrift 1970 I, p. 83. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Afr. 2 185

Kartografie | 1971 | | pagina 9