Uit de tijdschriften over thematische kaarten worden we eerst bedolven onder een hoeveelheid indelingsmogelijkheden van thematische kaartsoorten; de indeling van Imhof, welke als uitgangspunt de aard van het te karteren verschijnsel neemt, wordt door Jensch aangevuld met een theoretisch bouwsel, dat uitgaat van de eis, dat 'Objektgesetzlichkeit und graphische Eigengesetzlichkeit auf einander abgestimmt werden sollen'. Deze indeling wordt dan uitgewerkt tot een körte kartografische grammatika. Het hele boek is duidelijk geschreven. Door homogene typografie komt de scheiding tussen de verschillende paragrafen en hoofdstukken echter minder goed uit. Bij de literatuur opgave mist men een belangrijk artikel van E. Meynen over de indeling van thematische kaarten evenals de SemiologieGraphiquevan J. Bertin. Het is zeer toe te juichen, dat de uitgever in deze serie 'Das Geographische Seminar' ook deeltjes over onderwerpen uit de kartografie laat verschijnen; binnen kort zullen er nog meer volgen. F.J.O. VERZORGD door Drs. F.J. Ormeling, Kartografisch Instituut, Utrecht. Bolletino della Associazione Italiana di Cartografia No 20, novembre 1970, geeft een verslag van de opmetingen gedaan door diverse Italiaanse expedities naar de Karakoram, vergezeld van een kaart van de Baltoro gletsjer 1:100 000 bij de Mont Godwin- Austen (K2). Interessant is ook een beschrijving van de Carta di navigazione del Fiume Po 1:50 000. Annais of the Association of American Geographers In Vol. 60, no 1, March 1970, vindt men een beschrijving van leven en werken van de eerste grote Amerikaanse kartograaf, Erwin Raisz 1893-1968. De Map Supplement Editor N.I.W. Thro- wer brengt een nieuwe kaart als bijlage van het tijdschrift: Land use in the Southwestern United States - from Gemini and Apollo Imagery. Bulletin Geography and Map Division van de Special Libraries Association No 78, Dec. 1969, is een speciaal nummer gewijd aan het karteren van ziekteverschijnselen; met uitgebreide bibliografie. No 79, March 1970, bevat een 'stamboom' van de commercit'le kartografische bedrijven in de Verenigde Staten, gegevens over de grootte van de productie van wegenkaarten voor de benzi- ne-maatschappijen. No 80, June 1970. Hierin een zeer uitgebreid overzicht van de ruimtevaart-fotografie, satel- liet-fotografie en remote sensing, een lijst van de instituten die zieh in de V.S. hiermee bezig houden en een overzicht van de verkrijgbare foto-mozaieken. Zeitschrift für den Erdkunde-unterricht No 5, 1970 bevat een artikel van G. Kunstmann en K. Sandner met schema's en voorbeelden hoe men zelf series van kaarttransparanten voor overhead-projectoren kan vervaardigen. Revue Roumaine de geologie, geophysique et geographie Serie de Geographie Tome 14, 1970-1. P. Gastescu - L'hydrogeographie et la carte hydrogeographique. Over het selecteren van de morfometrische elementen en hydrologische karakteristieken bij het tekenen van hydrogeografische kaarten. Vermessungstechnik 1969, Heft 4. E. Haack - Zur Entwicklung thematischer Karten in der DDR. Bulletin de l'information de l'Institut Geographique National No 9, ddc. '69. Dit tijdschrift bevat een serie artikelen over de overzeese bases van het I.G.N., en een belangwekkend artikel van J. Hurault, Application de la photo-interpretation aux projets de developpement regional en Afrique tropicale. Methodologie de l'enquete regionale. Met weergave van enige karteringstechnieken. Bulletin no 11 geeft een overzicht van het wetenschappelijk onderzoek bij het I.G.N. In no 12, van december 1970, is versehenen het artikel Les essais de Charlieu, het eerste van een serie, waarin de proeven beschreven zullen worden die het I.G.N. uitvoert om de meest efficiente methode te vinden voor het vervaardigen van de topografische kaart 125 000 uit luchtfoto's. 282 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 3

Kartografie | 1971 | | pagina 12