Aankondigingen New Zealand Journal of Geography No 47, 1969. Ook dit tijdschrift heeft thans een speciaal gedeelte, gewijd aan de kartografie: Maps and Map Studies, met besprekingen van kaarten en vermelding van de nieuwe uitgaven van de Nieuwzeelandse topografische dienst. Norsk Geografisk Tidskrift In het kartografische deel hiervan, 'Kartografisk Spalte', vindt men in het nummer 1969-4 een artikel over nieuwe vormen van weergave in de thematische kartografie, ruitennetten of zeshoeken. In Bind 24, 1970 hefte 1 vindt men een overzicht van de in 1969 in Noorwegen uitgegeven kaarten. Soviet Geography Vol. XI, no 4, april 1970, bevat een artikel van N.F. Leont'yef, van het Geografisch Instituut in Moskou, getiteld Some achievements and problems in Soviet CartographyDe traditionele opzet van het kartografie-onderwijs in de Sowjet-Unie door de groeiende specialisatie in de kartografie. The Canadian Cartographer Vol 7, no 1, June 1970 (een van de beste kartografische tijdschriften! W.G. Dean, The structure of regional atlases an essay on Communications. Dean is de redacteur van een van de beste regionale atlassen van de Nieuwe Wereld: de Economic Atlas of Ontario. In hetzelfde nummer geeft J. Raveneau zijn mening over het wezen van de thematische kartografie La cartographie thematique: technique auxiliaire ou discipline autonome. Surveying and Mapping In het nummer van juni 1970: H.C. Anderson, User requirements for modern nautical Charts. Hierin worden nieuwe technieken beschreven o.m aan de huidige en toekomstige eisen met betrekking tot de navigatie van zowel Supertankers als zeiljachten te voldoen. Adac-Motorwelt Heft 5, mei 1969. Prof. H. Hitzer, Die Geschichte der Strassenkarten. Polski przeglad Kartograficzny Vol. 1, no 4, 1969. Pietkiewics geeft hierin een uitgebreid en goed gedocumenteerd overzicht van de Poolse kartografische productie sinds 1919, met nadruk op de internationale uitgaven en op de ontwikkeling van de kartografie als een tak van de wetenschap in Polen. Vol. 2, no 2, 1970. W. Ostrowski, Metakartografie, of het weergeven van ruimtelijke relaties en eigenschappen als logische Systemen of modellen. Dit leidt tot het zoeken naar overgangsvormen tussen kaarten en grafische of wiskundige constructies voor informatie-overdracht over de ruimte. Met een uitgebreide engelse summary. J. Pasawaki behandelt in dit nummer de plannen van de Sowjet-Unie m.b.t. de kartografische productie in de periode 1970-'85. Vol. 2, no 3. L. Ratajski voert in het hoofdartikel een nieuw begrip in, kartologie, als systeem van de theoretische kartografie gezien vanuit het gezichtspunt van de informatie-overdracht. PUBLICATIES R. Bachi, Graphical Rational Patterns. A new approach to graphical presentation of statistics. Israel University Press, Jerusalem 1968. XVIII 243 pp., 115 ill., 10 bijlagen. Prijs 80 sh. P. Claval et J.C. Wieber. La cartographie thematique comme methode de recherche. Uitg. Les Beiles Lettres, Paris 1969. 2delen, 188 125 pp. Prijs 36,-. Ch. Close, The Early Years of the Ordnance Survey. Herdruk met inleiding door J.B. HarleyDavid and Charles Ltd., Newton Abbott 1969. XXXVI+ 164 pp., 16 ill. Prijs 50 sh. P. Ergenzinger und G. Jannsen, Grundsätze für Geomorphologische Karten am Beispiel des Entwurfes zu einer geomorphologischen Uebersichtskarte von West-mitteleuropa im Maszstab 1:500 000. Forschungen z.deutschen Landeskunde, no. 178. Bundesanstalt für Landesk. und Raumf., Bad Godesberg 1969. 20 pp. E. Fagerlund e.a., Thermal Infrared Mapping. Physical studies of rnture by thermal mapping. Lund Studies in Geography Ser. A. Physical Geography no 47. Lund 1970. 11 pp. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 3 283

Kartografie | 1971 | | pagina 13