Kartografie Prof. Dr. A.J. Pannekoek onderscheiden met de zilveren Veth-medaille Op 12 mei j.l. werd Prof.Dr. A.J. Pannekoek onderscheiden met de zilveren Veth- medaille van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap. De uitreiking van de medaille geschiedde door de voorzitter van het K.N.A.G., Prof.Dr. F.J. Orme- ling, tijdens de jaarvergadering van de Kartografische Sectie van het K.N.A.G. te Delft. In zijn toespraak zei Prof. Ormeling dat het Genootschap Prof. Pannekoek met deze onderscheiding wilde eren voor het vele belangrijke werk dat hij heeft verricht op het gebied van de geografie en de kartografie. Als wetenschappelijk leider van de Kartografische Afdeling van de Topografische Dienst te Batavia (1936-1941) heeft Prof. Pannekoek een belangrijk aandeel gehad in het tot stand komen van de Atlas van Tropisch Nederland die in 1938 verscheen. Onder zijn leiding is de complete serie (28 bladen) van de Internationale Wereldkaart 1:1 000 000 van het toenmalige Nederlands-Oost-Indie vervaardigd. Verder heeft hij in die periode een nieuwe kaartserie van 200 bladen opgezet, de Algemene Schetskaart 1: 200 000 voor de nog niet topografisch opgenomen gebieden. Geheel voltooid werd deze kaartserie niet, maar toch zijn er vele bladen van versehenen. Alhoewel Panne koek na de oorlog in Nederland als geoloog werkzaam was en later hoogleraar in de algemene geologie te Leiden werd, bleef zijn grote belangstelling voor de geografie en de kartografie. De belangrijkste bijdrage van Prof. Pannekoek aan de Nederlandse kartografie is zijn werk aan de Atlas van Nederland', hij is lid van het bestuur, voorzitter van de redaktie-commissie en lid van enkele subcommissies. Als voorzitter van de redaktie-commissie is hij de centrale figuur bij het tot stand komen van onze nationale atlas. De atlassen en kaartseries vormen slechts een deel van Pannekoek's werk op geografisch en kartografisch terrein. In zijn Indische periode was hij de oprichter van de Nederlands Indische Geografische Mededelingen. In Nederland is hij vanaf 1948 tot heden actief betrokken geweest bij het K.N.A.G., o.m. als lid van het Algemeen Bestuur en de Genootschapsraad; in het tijdvak 1948-1955 was hij tevens redakteur van het T.A.G. Naast zijn omvangrijk wetenschappelijk werk op het gebied van geologie en geomorfologie publiceerde hij ook veel over kartografie in binnen- en buitenlandse periodieken; wij herinneren hier slechts aan zijn interessante reeks over Generalisatie in de Kartografie. Tot slot mag zeker niet onvermeld blijven zijn actieve belangstelling voor het werk van de Kartografische Sectie. In zijn dankwoord zei Prof. Pannekoek dat het aangenaam is te ervaren dat het verrichte werk waardering ondervindt, temeer omdat men zelf niet altijd even te- vreden is met zijn prestaties. Hij wees er op dat kaarten en atlassen steeds in samenwerking met anderen gerealiseerd worden, hij zag daarom in de hulde hem betoond ook een hulde aan zijn medewerkers. G.F. WILLEMS K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 3 273

Kartografie | 1971 | | pagina 3