Berichten uit de kartografie Kartografie een kunst Onder deze titel had de kartograaf F.W. Michels in het Stedelijk Museum van Zutphen van 17 november tot 5 december 1970 een tentoonstelling ingericht van zijn eigen werk, gecombineerd met een algemene inleiding over de kartografie. Dit inleidende deel, dat een overzicht gaf van de ontwikkelingsgeschiedenis van het kaartenmakers- bedrijf, bestond uit handboeken, atlassen en kaarten. Met het gekozen materiaal en de dummy van een door hem samengesteld boek, 'Werkelijkheid en fantasie in de kartografie', wil Michels tot uitdrukking brengen, dat de kartograaf zowel 'artisan' als 'artiste' moet zijn, zowel ambachtelijk-technische als kunstzinnige aanleg moet hebben. Hoogtepunt waren hier de serie oplopende drukken van de Zwitserse topografische kaart 1:50 000 van het Jungfrau-massief. Alle onderdelen, en de haarscherp sluitende inpassing hiervan getuigen van een grafisch raffinement; het geheel, de gereedgekomen kaart, kon echter alleen dankzij artistieke visie gerealiseerd worden. Het tweede deel bood veel dat op de tentoonstelling van Michel's werk tijdens de jaarvergadering 1969 nog ontbroken had: voor Djambatan ontworpen kaarten, bijv. uit de Historical Atlas of the Muslim peoples\ kaarten voor vervoersmaatschappijen, zoals van het Suezkanaal voor de Kon. Rotterdamse Lloyd, routekaarten voor Alitalia en Zambia Airways. Van de panoramakaart van Zwammerdam hing er een handgekleurd origineel, en copieen van deze kaart zijn nu, evenals die van de Zaanstreek, voor een goed doel 6,50 verkrijgbaar. Er hingen ook de originelen van de serie panoramakaar- ten die Michels op het ogenblik vervaardigt voor de Grolsche Bierbrouwerij, o.a. een prachtige, uitvergrote en ingekleurde panoramakaart van Amsterdam, waarop we de kartograaf zelf ook konden ontwaren. Het pronkstuk was de kaart van het landgoed 'Tongeren' op de Veluwe, een kaart die we de 27e juni 1969 op de kaartenzaal van de Heer Sijmons (U.B. Amsterdam) reeds in wording zagen. Een detail, zoals een boom, is hier door twee of drie lijntjes gekenschetst als den, eik, populier, etc., en zelfs voor hele bossen wekt dit geen eentonigheid op, maar wel de verwachting dat, bij aandach- tige beschouwing, ook het wild zichtbaar zal worden. Met een heel lichte verandering van de signatuur voor de bomen is aangegeven tot hoever het landgoed zieh uitstrekt; gegevens uit verleden en heden zijn tot een evenwichtig beeld gecomponeerd. Aan de hand van voorbeelden van o.a. Barcelona en van Duitse Steden door Bollmann werd getoond hoe anderen de panoramakunst beoefenen. Het geheel werd door een uitgebreide catalogus begeleid, die tegelijk een overzicht vormt van Michels' werkzaamheden. De tentoonstelling was zö ingericht, dat het lekenpubliek een duide- lijk beeld kreeg van wat er van een scheppende kartograaf vereist wordt, van het verzamelen van gegevens, de vormgeving tot en met het toezicht houden bij het drukken; in andere woorden van de kennis en kunst in de kartografie. F.J.O. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 3 277

Kartografie | 1971 | | pagina 7